Горан Крстевски од Австрија се сели во Романија, потпиша кај Чутура во Фочани

По едногодишната авантура во Австрија, повремениот репрезентативец на Македонија, Горан Крстевски во новата сезона ќе настапува во Романија. Поранешниот ракометар на Металург, Еурофарм Работник и Линц потпиша договор на две сезони со тимот на Фочани, каде тренер е Србинот Чутура, поранешен соиграч на Ангеловски и Митревски во Констанца. 

Ресенчанецот веќе неколку месеци беше слободен ракометар, доби понуди од неколку македонски суперлигаши, но инсистираше на интернационален трансфер. 

Крстевски за сениорската репрезентација на Македонија запиша девет настапи, а беше дел од ростерот на Раул Гонзалез на Светското првенство во Германија и Данска во 2019 година.

Македонската колонија во Романија следната сезона се сведува на Петров и Крстевски.