Голужа по поразот од Кил: Извинување до навивачите, сакавме да покажеме повеќе

Ракометниот клуб Загреб не можеше да му парира на Кил во првиот дуел од групната фаза на Лигата на шампионите. „Зебрите“ лесно минаа во Хрватска и запишаа стартен триумф, а по средбата на средбата со медиумите зборуваше тренерот на Загреб, Славко Голужа. Хрватскиoт стратег се извини на јавноста за прикажаната игра на неговиот тим.

„Се обидовме д асе припремиме за нивната транзиција, меѓутоа не успеавме. Подоцна моравме да се извлекуваме во нападот, а тоа не можеш да си го дозволиш против тим како Кил. Мое извинување до сите, навистина сакавме да прикажеме повеќе. Верувам дека овој тим може повеќе и тоа ќе го докажеме“, изјави Голужа. 

Освен предводникот на загрепчани, се обрати и Лука Ловре Кларица, кој кажа:

„Секако дека не сум ниту среќен, ниту задоволен. Можеме и мораме подобро. Знаевме дека ни доаѓа мотивиран тим, кој сака да победи. Благодарност до навивачите кои нè поддржаа“.

Загреб и Кил се екипи од групата на Еурофарм Пелистер и ќе му бидат ривали понатаму во групната фаза.