Голден Арт попушти во финишот, Пролет останува во игра за Ф4 во Купот

Екипата на Пролет ги продолжува своите настапи во ракометниот Куп на Македонија, откако во вечерашната градска пресметка со Голден Арт извојува тешка победа од 26-25 (12-15).

Пролет, откако зимава остана без тројцата најдобри ракометари (Џонов замина во Алкалоид, а Јагуриновски и Аларов во Вардар), не само што мака мачи во плеј-офот, туку вечерва беше во сериозни проблеми против екипа од плеј-аутот. Сепак, во финишот успеа да ја подобри својата игра и на крај да слави минимална победа од еден гол разлика.

  • Комплетниот натпревар меѓу Пролет и Голден Арт:

Голден Арт ефикасно го отворија натпреварот во „Македонско Сонце“ и за краток период се одлепи на три гола позитива (1-4). Но, следуваше пад во играта на гостите и Пролет со пет гола во низа поведе со 6-4. Но, момците на Лембанов одново влегоа во кризен период и дозволија Голден Арт изненадувачки на полувреме да замине со предност од 12-15. Сепак, во вториот дел „зелените“ се консолидираа и со значително подобра и поефикасна игра во финишот го скршија отпорот на противникот и извојуваа победа од 26-25.

Најдобар поединец во домашниот состав беше Томислав Димковски со шест погодоци, еден помалку запиша Андоновски, а Додевски застана на четири гола. За Голден Арт по пет гола постигнаа Миланов, Милошески и Гошевски.

Во битката за „фајнал-фор“, Пролет ќе се сретне со подобриот од дуелот меѓу Радовиш и Еурофарм Пелистер 2, кој е закажан за в сабота од 13:00 часот.