Германците го сакаат ракометот: Над 6 МИЛИОНИ го следеа мечот против Кореја

Германија
Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Првото коло на Мундијалот за Германија донесе рутински меч и победа над дебитантот, комбинираната репрезентација на Кореја.

Познато е дека ракометот е доста популарен во еден од домаќините на овогодишното Светско првенство, а показател за тоа се податоците со кои излезе националната телевизија ЗДФ. Според истите, над шест милиони гледачи го проследија дуелот против корејската селекција, односно 23,6% од сите гледачи кои во тој момент се наоѓаа пред малите екрани.

Сите натпревари на германската репрезентација се емитуваат преку ЗДФ, а претходно истите беа достапни и на Интернет.

Следниот предизвик за избраниците на Кристијан Прокоп е денешниот дуел со Бразил, кој во првиот меч минимално загуби од фаворизираната Франција.

СП, Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ФранцијаФранција 5 4 1 0 138:113 25 9
2 ГерманијаГерманија 5 3 2 0 142:110 32 8
3 БразилБразил 1 5 3 0 2 127:129 -2 6
4 РусијаРусија 1 5 1 2 2 131:127 4 4
5 СрбијаСрбија 5 1 1 3 127:146 -19 3
6 КорејаКореја 5 0 0 5 124:164 -40 0