Германци ќе го судат дербито на колото во Скопје

Германска судиска двојка ќе ја дели правдата на натпреварот против Вардар и Киелце кој ќе го понесе епитетот дерби на колото во ракометната Лига на шампиони.

Роберт Шулце и Тобиас Тонис ќе бидат на теренот во СЦ „Јане Сандански“ и ќе ја делат арбитражата на секогаш тензичното дерби меѓу двата лути ривали во европското натпреварување.

Се работи за искусен судиски пар, кој зад себе има настапи на големи настани како Европски и Светски првенства, како и мечеви во клупските натпреварувања на ЕХФ.

Дуелот меѓу Вардар и Киелце во Лигата на шампионите се игра в сабота од 17:30 часот.

Лига на шампиони (М), Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 КилКил 11 8 2 1 348:305 43 18
2 ВеспремВеспрем 11 8 0 3 364:312 52 16
3 МонпелјеМонпелје 1 11 6 1 4 302:298 4 13
4 КиелцеКиелце 1 11 5 2 4 326:308 18 12
5 ПортоПорто 11 4 2 5 310:326 -16 10
6 ВардарВардар 11 4 1 6 309:355 -46 9
7 Мешков БрестМешков Брест 1 11 3 0 8 310:336 -26 6
8 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 1 11 1 2 8 330:359 -29 4