Георгиевски и ЦСМ Букурешт патуваат во Русија по полуфинале во Челинџ Купот

Maкедонскиот ракометен репрезентативец Гоце Георгиевски граби кон одбрана на трофејот во Челенџ купот со романскиот клуб ЦСМ Букурешт. Ривалот од Русија, Виктор е ривалот на романскиот претставник во четвртфиналето на Челинџ Купот. кој сезонава го има своето последно издание. 

Чешките тимови Дукла и Карвина не се избегнаа и ќе се сретнат меѓусебе за место во полуфиналето. 

Четвртфинале:
Виктор (Русија) – ЦСМ Букурешт (Романија)
Карвина (Чешка) – Дукла Прага (Чешка)
АЕК (Грција) – Потаиса Турда (Романија)
Халден (Норвешка) – Валур (Исланд)

Првиот натпревар ќе се игра во Русија, а реваншот ќе биде во Романија. Натпреварите се предвидени за втората половина од месец март.