Георгиевски и ЦСМ Букурешт на чекор до финалето на Челинџ Купот

Романската екипа ЦСМ Букурешт и португалскиот клуб Мадеира се наоѓаат многу блиску до пласман во финалето на Челинџ Купот и борба за европски трофеј. По првите полуфинални натпревари предноста на овие две екипи е најава, но не и гаранција за финале.

Романците на гостински терен ја совладаа руската екипа Универзитет Нева со 24-26, а Мадеира славеше со 27-22 против грчкиот вицешампион АЕК.

Гоце Георгиевски не настапи за екипата на ЦСМ Букурешт, но се очекува да биде дел од реваншот и од евентуално финале на ова натпреварување. 

Возвратните средби се играат в сабота, а финалниот двомеч на почетокот од месец мај.