Георгиевски и ЦСМ Букурешт добија лесен ривал во четвртфиналето на Челинџ Купот

Eвропската ракометна федерација денес во Виена ја изврши ждрепката за четвртфиналето и полуфиналето на Челинџ Купот. Македонија нема свој клуб во пролетните натпревари, а единствен наш ракометар во оваа фаза е Гоце Георгиевски во романскиот ЦСМ Букурешт.

Ждрепката сакаше Романците да се соочат со Борац Бања Лука од БиХ. Во останатите натпревари се среќаваат Динамо Виктор против АЕК Атина, португалската Мадеира ќе се сретне со Дикен од Финска.

Најизрамнет треба да биде дуелот меѓу Визе од Белгија и Нева од Русија.

Натпревари се игрaат на 23 и 24 март и една седмица подоцна.