Еурофарм Пелистер 2 се врати од „минус седум“, но пак загуби од Пролет

Екипата на Пролет на домашен терен запиша посакувани бодови, но потешко од очекуваното, откако во подобар финиш славеше над Еурофарм Пелитстер 2 (27-25) во рамки на плеј-офот од Суперлигата.

Домашните предводени од новиот тренер Зоран Кастратовиќ важеа за фаворити, ама доста се намачија да ги освојат бодовите против младиот и полетен тим на Јовиќ, кој покажа дека никој не смее да го потцени и со одличен втор дел се врати од седум гола негатива. Сепак, бодовите заминаа на контото на поискусниот, а ова беше нова ракометна лекција која сигурно ќе им служи во иднина на младите пелистерци.

  • Комплетниот натпревар на Пролет и Еурофарм Пелистер 2:

Пролет подобро го отвори натпреварот и во воведните минути лесно ја пробиваше одбраната на младите пелистерци. Токму тоа им донесе предност од три гола по 20 минути игра (9-6), која потоа стана и плус пет (14-8), а до паузата, Пролет беше доминантен и водеше со високи седум гола (16-9).

Во второто полувреме гледавме еден нов Еурофарм Пелистер 2, како паузата да им годеше на младите избраници на Јовиќ. Кам-бекот се најави прво со преполовување на негативата (19-16) на 20 минути пред крајот, а во егал се влезе во влезот на последните десет минути кога беше 23-22. По неколку промашени напади на двете страни, Пелистер успеа да дојде до 23-23, па се играше гол за гол до самиот финиш.

На 100 секунди пред крајот, домаќинот Пролет имаше 26-25, Јовиќ се обиде со „седум на шест“, а откако Еурофарм Пелистер 2 направи пробивање, голманот на Пролет погоди на празен гол за 27-25 и ги реши сите дилеми околу победникот.

Пецаковски и Џонов кај домаќините постигнаа по шест гола, исто како и Петровиќ кај гостите.