Еурофарм му даде 38 гола на Прилеп и остана перфектен и по шест кола

Екипата на Еурофарм Работник продолжи да победува во македонската ракометна Суперлига и шест кола не знае за неуспех. Пред фаворитот во Битола падна Прилеп, кој беше совладан со високи 38-24 (20-9).

Битолчани уште на стартот на натпреварот отворија со 4-0 и ниту еднаш не му дозволија на противникот да се приближи на пониска разлика. До 15 минута резултатот гласеше 10-6, па со нова серија од четири гола на „фармацевтите“, Прилеп беше уште толку оставен позади (14-6). 

На паузата домаќинот имаше предност од 20-9, за вториот дел да биде само рутина. Двоцифрената разлика се одржуваше константно, а квалитетот беше очигледно дека е на страната на домаќините во салата „Боро Чурлевски“. До крајот, Еурофарм дојде до висок триумф, со кој остана перфектен и по шест кола.

Ивановиќ со десет, Стефан Талевски со осум и Србинот Ѓукиќ со седум гола беа најефикасни кај Еурофарм Работник, а Шокоски со осум гола беше единствена светла точка кај прилепчани.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4