Еурофарм без мака го совлада Прилеп за нови три бода

Во заостанатиот натпревар од 15. коло од Суперлигата, ракометарите на Прилеп 2010 беа домаќини на Еурофарм Работник во салата „Боро Чурлевски“ Лидерот без поголеми проблеми се избори за триумф од 18-41 (10-21)

Условно, гостите на денешниот натпревар започнаа фуриозно и веднаш поведоа со 0-7, а на половина од првиот дел имаа предност од високи 2-12.  До крајот на полувремето избаниците на Алушовски играа рутински и на одмор заминаа со предност од 10-21.

Во второто полувреме продолжи доминацијата на Еурофарм Работник, кој одигра цврста одбрана и на прилепчани им дозволи само осум гола, па на крајот „фармацевтите“ славеа убедлива победа од 18-41.

Најефикасни кај Еурофарм Работник беа Димитриј Блажевски и Бобан Каковски со по седум постиганти голови, а во екипата на Прилеп се истакна Божидар Илиески со четири гола.

Покрај новата победа во Суперлигата, на денешниот натпревар тренерот Стевче Алушовски шанса им даде на ракометарите кои имаат помала минутажа и така дополнителни ги одмори своите првотимци за претстојните предизвици во ЕХФ Купот и престанатите натпревари шампионатот.