Еурофарм како брз воз мина преку Радовиш

Лидерот на ракометната Суперлига, Еурофарм Работник, одигра уште еден моќен натпревар и ја запиша својата 11-та победа оваа есен од вкупно 12 натпревари во првиот дел од домашниот шампионат.

Разиграните „фармацевти“ вечерва го наполнија голот на Радовиш за конечна победа од 25-43 (10-22) во заостанатиот натпревар поради обврските на битолскиот тим во ЕХФ Купот и двомечот со Берн. 

Радовишани со гол го започнаа дуелот пред својата публика за водство од 1-0, но потоа сè беше во знакот на избраниците на Чирковиќ, кои од минута во минута го зголемуваа водството кое на полувреме изнесуваше 12 разлика (10-22). Во вториот дел гостинскиот стратег им даде шанса на сите ракометари, па темпото на игра спласна, но не и разликата, која на крај достигна 18 гола.

Босанскиот интернационалец Елмир Граџан со девет гола беше водечки стрелец  на средбата, а го следеа крилото Милан Џукиќ со седум и Стефан Талевски со шест погодоци во таборот на Еурофарм Работник. Кај Радовиш, како и скоро секогаш, најефикасен беше Ивица Илиев со седум реализации.

Со 34 бода, Еурофарм Работник сега има огромни +7 пред второпласираниот Бутел и многу блиску е до математиичка потврда на првото место пред плеј-фот. Овој викенд се играат натпреварите од 13. коло, а Еурофарм Работник в сабота гостува кај Струга.

Екипата на Радовиш в недела во 18:00 часот го пречекува тимот на Прилеп и тоа е идеална шанса за нови суперлигашки бодови.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0