Џерона го испофали Додиќ од Металург, па не го зеде за ЕХФ неделата

Тони Џенора, селекторот на ракометната репрезентација на Србија, го објави списокот на играчи на кои смета на претстојната ЕХФ недела. На истиот има неколку млади играчи и дебитанти, вклучувајќи, но немаше место за членот на Металург, Стефан Додиќ.

Иако младиот член на тимот од Автокоманда во јануари имаше одлични настапи против Франција за кои доби и бројни пофалби, меѓу кои и од шпанскиот стратег, сепак, сега е изоставен за мартовската ЕХФ недела која ќе трае од 7 до 14 март.

  • На списокот на Џерона се најдоа следните ракометари:

ГОЛМАНИ:
1. Тодор Јандриќ ППД Загреб - Хрватска
2. Владимир Цупара Веспрем - Унгарија
3. Дејан Милосављев Берлин - Германија
4. Милан Бомаштар Металопластика

ЛЕВИ КРИЛА:
5. Милош Грозданиќ Кобург - Германија
6. Младен Шотиќ Војводина
7. Вања Илиќ Шартр МХБ – Франција

КРУЖНИ НАПАЃАЧИ:
8. Мијајло Марсениќ Берлин - Германија
9. Илија Богдановиќ Раднички 1964 година
10. Иван Поповиќ Чурго - Унгарија
11. Вук Миленковиќ Словењ Градец – Словенија

ДЕСНИ КРИЛА:
12. Вукашин Воркапиќ Металопластика
13. Богдан Радивојевиќ Пик Сегед - Унгарија

БЕКОВИ:
14. Урош Борзаж Феникс Тулуз - Франција
15. Илија Абутовиќ Рај Некер Левен - Германија
16. Марко Милосављевиќ Железничар 1949 година
17. Петар Ѓорѓиќ Бенфика - Португалија
18. Лазар Кукиќ Бенфика - Португалија
19. Стеван Сретеновиќ Бакау - Романија
20. Алекса Колаковиќ Сан Рафаел - Франција
21. Немања Обрадовиќ ППД Загреб - Хрватска
22. Петар Ненадиќ Веспрем - Унгарија
23. Немања Зеленовиќ Гепинген - Германија
24. Милош Орбовиќ Мотор - Украина
25. Михајло Радојковиќ Тримо Требње - Словенија 

Србија веќе обезбеди пласман на следното Европско првенство, а за следен противник во квалификациите ќе ја има селекцијата на Грција, натпревар кој ќе се игра на крајот од април.