Домаќинот Ал Саад е последниот патник во полуфиналето на Супер Глоуб

Ал Саад

Домашната екипа Ал Саад е последниот патник во полуфиналето на Супер Глоуб по победата  над Сиднеј Универзити 33-25 (14-11).

Катарскиот претставник одигра одлично прво полувреме и направи разлика од +3 (14-11). Предноста растеше од минута во минута во вториот дел за конечна победа на домашната екипа од 33-25.

Најдобри поединци во првакот на Катар беа Ал Карби со 7 и Бу Меџел со 5 гола. Кај поразените Австралијанци се истакнаа Бриф со 7 и Бонин со 5 гола.

Во полуфиналето, Ал Саад ќе се сретне со германски Фуксе Берлин.