Дибиров награден за симултанката во Манхајм, Русинот во тимот на колото во ЛШ

Ракометарот на Вардар, Тимур Дибиров се најде во идеалниот тим на 11. коло на Лигата на шампионите. Десното крило беше незадржлив во средата во Манхајм и го поведе својот тим до голема победа над Рајн Некар Левен.

Останатите шест членови на идеалниот тим доаѓаат од шест различни екипи.

Идеален тим на 11. коло:
Голман: Винсент Жерар (Монпеље)
Лево крило: Тимур Дибиров (Вардар)
Лев бек: Михаил Јурецки (Киелце)
Среден бек: Барис Пухоуски (Мотор) 
Десен бек: Иван Сршен (ППД Загреб)
Десно крило: Лук Абало (ПСЖ)
Кружен напаѓач: Јаник Колбахер (Рајн Некар Левен)

Лига на шампиони (М), Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 БарселонаБарселона 11 9 0 2 377:312 65 18
2 ВардарВардар 11 7 1 3 314:304 10 15
3 ВеспремВеспрем 1 11 7 0 4 317:300 17 14
4 КиелцеКиелце 1 11 7 0 4 348:336 12 14
5 Рајн Некар ЛевенРајн Некар Левен 2 11 6 0 5 339:324 15 12
6 МонпелјеМонпелје 2 11 2 1 8 294:318 -24 5
7 Мешков БрестМешков Брест 1 11 2 1 8 300:344 -44 5
8 КристијанштадКристијанштад 1 11 2 1 8 317:368 -51 5