Данска ги пречека хероите: „Ова е најголемиот момент во мојот живот“ (ВИДЕО)

Данска ги пречека своите херои! Ракометната еуфорија која што ја создадоа момците предводени од Николај Јакобсен од Стокхолм се префрли во Копенхаген.

На плоштадот пред градското собрание во Копенхаген, според некои проценки, се собраа 20.000 ракометни фанови да ги поздрават Хансен, Гидсел и останатите Данци, кои по третпат во низа го покорија светот.

„Ова е најголемиот момент во мојот живот. Не можам да го опишам со зборови. Најсилното искуство што можете да го имате“, изјави МВП на турнирот, Матијас Гидсел.

Данска во големото финале славеше сигурна победа над Франција и стана првата селекција со три врзани мундијалски трофеи.