Бутел Скопје запиша нов суперлигашки триумф кај Вардар Јуниор

Екипата на Бутел Скопје ја оправда фаворитската улога и во рамки на ракометната Суперлига како гостин со 22-31 (14-17) беше подобар од Вардар Јуниор. Гостите цело време диктираа темпо на игра, па заслужено ги освоија бодовите кај младите вардарци.

Уште од стартот на натпреварот, Бутел Скопје направи разлика и најави дека само победа во СЦ „Јане Сандански“ му е во мислите. Поведе со 1-4, па со 5-7, а во 20. минута од мечот имаше 11-13. 

Вардар Јуниор имаше шанса да се врати во мечот и да намали на „минус еден“, но голманот на Бутел одлично го одбрани нападот, за на пауза да се задржи позитивата (14-17). Се играше неизвесно до 18-20, кога гостинот направи серија од 0-2 (18-22), а потоа, од 20-24, разликата дојде и до највисоки девет гола (20-29), затоа што Вардар Јуниор неколку минути не постигна гол.

За Бутел Скопје ова е петта радост во Суперлигата, додека Вардар го доживеа петтиот пораз.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4