Будуќност потпиша со олимписка и светска првенка со француската репрезентација

Француската репрезентативка Калидијату Ниакате е третото засилување на Будуќност за следната сезона. Нијакате, 27-годишниот лев бек, доаѓа во редовите на двократниот европски првак ЦСМ Букурешт, а во претходната кариера настапуваше и за француските клубови Изи Париз, Нант и Брест.

Ниакате има завидна клупска кариера, а успех оствари и со француската репрезентација со која го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио. Репрезентативниот дрес го носеше на 42 натпревари и постигна 61 гол. Покрај златниот олимписки медал од Токио, со една од најдобрите репрезентации на планетата во 21 век, таа освои златни медали на Светското првенство во 2017 година и на Европското првенство една година подоцна. На Европското и Светското првенство во 2020 година, Калидијату освои сребрен медал.

Пред Ниакате, Будуќност ги ангажираше турските ракометари Неслихан Чалискан, која игра на позицијата лев бек, и Беиза Карачам која ја покрива позицијата десен бек. Освен ангажманот на Ниакате, Чалискан и Карачам, левото крило Ивона Павиќевиќ претходно потпиша нов двегодишен договор.