Борец во Прилеп ќе игра со младинци, прилепчани со два натпревари во два дена

Денес во Прилеп ракометарите на истоимената домашна екипа ќе го пречекаат Борец во рамките на последниот натпревар од 11. коло на Суперлигата. Двата тима кои се борат за опстанок ќе се сретнат во дуел за бодови, но победникот може да се предвиди.  

Со оглед на тоа што Борец ќе отпатува со младински тим, прилепчани многу веројатно ќе ги освојат бодовите. Велешани добија нова управа, но со оглед на загарантиранито плеј-аут напролет, првата одлука на новите оперативци е со млади сили да се одиграат последните две кола оваа есен. 

Ниту во Прилеп не е ништо подобро, па веднаш по дуелот со Борец, прилепчани веќе утре од 18.30 часот ќе го одиграат наптпреварот против Пелистер во Битола во рамките на 12 коло. 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 14 12 2 0 486:350 136 38
2 Охрид 2013Охрид 2013 14 12 1 1 404:313 91 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 14 9 2 3 440:371 69 29
5 РадовишРадовиш 14 7 1 6 412:408 4 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 14 6 0 8 385:417 -32 18
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 14 4 2 8 358:379 -21 14
8 Металург 2Металург 2 14 2 1 11 397:473 -76 7
9 РаботничкиРаботнички 14 1 1 12 399:504 -105 4
9 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4