Блесок на Талески, голeма победа на Балинген против Мелсунген

Македонскиот репрезентативец Филип Талески ја одигра својата најдобра партија по промената на клубот во Бундеслигата. Во рамките на четвртото коло на шампионатот на Германија, некогашниот ракометар на Металург и првак на Германија со Рајн Некар Левен постигна шест гола во победата на Балинген против Мелсунген со 36-23 (16-12).

Заедно со Марсел Нимајер, кој постигна шест гола, нашиот лев бек блескаше, реализира исто така шест од десет гола, некои во фазата кога новиот бундеслигаш се одлепуваше и потпомогна за вториот триумф во новата сезона. 

Каи Хефнер со осум погодоци од 13 обиди беше единствена светла точка во поразениот Мелсунген.

Лидери по четири кола се Магдебург и Хановер со по осум бода од четири одиграни натпревари.