Алкалоид, Талески и Маџовски македонски претставници во Европската лига

Со одигрувањето на реванш натпреварите на петте квалификациони двомечи, познат е дефинитивниот состав на групите на Европската лига во ракомет. Вардар 1961 е успеа да го елиминира Рајн Некар Левен, па единствен македонски учесник во второто по квалитет натпреварување на Европа ќе биде Алкалоид.

Од интернационалците Талески ќе го носи дресот на Бенфика, а Маџовски ќе игра за Ловќен.

Европска лига
Групна фаза:

Група А: Нант, Кртистијанштад, Бенфика, Рајн Некар Левен
Група Б: Жабже, АЕК, Криенс Луцерн, Хановер
Група Ц: Куенка, Горење, Савехов,/Винтертур
Група Д: Нексе, Бистрица, Скјерн, Брага
Група Е: Кадетен, Елверум, Флензбург, Ловќен
Група Ф: Силкеборг, Алкалоид, Ла Риоха, Војводина
Група Г: Фуксе Берлин, Динамо Букурешт, Шамбери, Извиѓач
Група Х: Спортинг, Татабања, Глогов Хробри, Констанца

Групната фаза на Европската лига ќе започне на 17 октомври, а ќе заврши кон средината на мај 2024 година со завршен турнир на четирите најдобри екипи.