Алкалоид победнички ги започна тест натпреварите во Србија

Македонскиот суперлигаш Алкалоид го совлада тимот на Динамо Панчево на својот прв натпревар во 2023 година. Младиот скопски клуб славеше победа од 22-25 на контролниот натпревар кој го одигра во рамките на подготовките што се релизираат во Стара Пазова/

Алкалоид имаше целосна контрола во најголемиот дел од средбата, на моменти и со пет гола разлика. Тренерот Лазаров им даде шанса на сите ракометари и нивото на игра не падна и донесе победа.

Едно од изненадувањата на есенскиот дел на шампионатот на Македонија ќе одигра уште неколку контролни натпревари на подготовките во Србија.

Во плеј-офот Алкалоид пренесе два бода и е трета најуспешна екипа сезоната, заедно со Пролет, а зад Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер