РК Алкалоид кај мажите и ЖРК Феникс АМС кај жените главни новини пред ждрепката

Утре напладне во просториите на Ракометната федерација на Македонија ќе биде извршено извлекување на натпреварувачки броеви на екипите за сезона 2021/22 за Првата Лига za мажи и Женска Лига.

За издвојување е настапот на РК Алкалоид, првпат меѓу прволигаши, а кај девојките пријавена е и втора битолска екипа, ЖРК Феникс АМС. 

Учесници во Прва Лига мажи (сезона 2021/22):
1. Голден Арт
2. РК Работнички
3. РК Јуниор К.В
4. РК Младост 1977
5. РК Астраион Хендбол
6. РК Шампион
7. РК Драчево
8. РК Аеродром
9. РК Металург РА
10. РК Вардар Неготино 
11. МРК Куманово
12. РК Јехона
13. РК Преспа 2015
14. РК Текстилец
15. ГРК Борец
16. РК Македонија Ѓ.П.
17. РК Партизан 2016 Спорт
18. РК Кичево 2020
19. РК Алкалоид

Учесници во Женска Лига (сезона 2021/22):
1. ЖРК Куманово
2. ЖРК Вардар
3. ЖРК Металург
4. ЖРК Чаир
5. ЖРК Деспина
6. ЖРК Стружанка
7. ЖРК Спартак
8. ЖРК Гевгелија 
9. ЖРК Овче Поле СУ
10. ЖРК Пелистер 2012
11. ЖРК Шампион
12. Ѓорче Петров ЖРК
13. ЖРК Кузман Вардар
14. ЖРК Астибо
15. ЖРК Феникс АМС

Утре ќе бидат дефинирани и термините за почеток на сезоната во двете натпреварувања. Машката Суперлига официјално почнува в четврток.