ВИДЕО: Алингсас со сензационален гол од „мртов агол“ во последната секунда го шокира Магдебург

Иако проблемите со коронавирусот сè уште се активни во ракометните свет, вчерашниот ден ни приреди неколку одлични ракометни натпревари во Европската лига и едно големо изненадување. 

Шведскиот тим на Алингсас иако беше аутсајдер, приреди голема сензација, совладувајќи го гигантот од Германија, Магдебург со минимални 30-29. Мечот во Шведска беше возбудлив и неизвесен од самиот почеток, двете екипи имаа свои моменти и го имаа водството крај себе, а во финишот кога детали решаваа, поуспешни беа домаќините. Најпрво домашниот голман запиша одлична интервенција, а потоа десното крило Линдберг во последната секунда од мртов агол го матира германскиот голман и донесе голема радост за својот тим.

  • Голот за победа на Алингсас против Магдебург:

Оваа победа е втора за Алингсас во групата Ц, по почетниот пораз од Нексе Нашице, додека бундеслигашот го запиша првиот неуспех оваа сезона на европско тло. 

  • Извештај од натпреварот: