Убиена поранешна НФЛ ѕвезда од група крадци на Флорида

Американските медиуми објавија дека во трагичен настан во Тампа синоќа загина НФЛ ѕвездата, Реше Колдвел. Поранешниот соиграч на Том Брејди во Њу Ингланс убиен е на 41-годишна возраст. Рагбистот налетал на група која се обидела да го ограби, а потоа го застрелала. 

Колдвел имал проблеми со законот и во минатото, па доби и условна казна поради продавање наркотици. Беше гонет и за финансиска измама, но не го дочека судењето и пресудата.

Во својата кариера, КОлдвел настапуваше за Њу Ингланд, Сан Диего, Вашингтон и Сент Луис.

Американската НФЛ публика е шокирана од смртта на еден од најкултните рагбисти во последните две децении.