„Сантиjаго Бернабеу“ ги отвора вратите за НФЛ лигата, милијарди евра во касата на Реал

Мадрид наскоро ќе биде домаќин на натпревар од најпрестижниот спорт во Соединетите Американски Држави, НФЛ лигата. Шпанската престолнина ќе биде четврти европски град кој ќе организира ваков меч, а настанот го најави претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез. 

Натпреварот ќе се одигра во 2025 година на легендарниот „Сантиаго Бернабеу“, но сѐ уште не е познато кои два тима ќе ги одмерат силите на овој дуел. Прв европски град кој организираше мечеви од НФЛ лигата беше Лондон во 2007 година, а потоа низ Островот се одиграа дури 67 вакви натпревари. 

„Доаѓањето на НФЛ лигата на нашиот стадион е важен настан во спортската историја. Оваа стратешка соработка на нашите брендови ќе биде реализирана на глобално ниво и веруваме дека ќе биде поздравена од милиони луѓе ширум светот“, изјави Перез. 

Американските НФЛ клубови важат за најбогатите на светот. Во моментов, според вредноста, најбогат клуб е Далас Каубојс (9 милијарди евра), а „најсиромашен“ на оваа листа е клубот Синсинати Бенгалс, чија вредност е проценета на 3,5 милијарди евра. Реал Мадрид и „Сантиаго Бернабеу“ ќе добијат директен прилив од 40 милиони евра за организацијата на овој настан.