Неделниот Супербол најгледан настан во историјата на американската телевизија

Рекордите се да се рушат, а во Соединетите Американски Држави рекорди се рушат секојдневно. Суперболот во неделата стана најгледан настан во историјата на американската телевизија, објави НФЛ лигата.

Финалниот натпревар на американската фудбалска лига меѓу Канзас и Сан Франциско (25:22), кој се одигра ноќта на 11 февруари, го следеле 123,4 милиони луѓе.  Приближно ист број луѓе во Соединетите Американски Држави го гледале слетувањето на месечината во 1969 година.

Канзас Сити стана првиот тим по деветнаесет години кој освоил два Супербола по ред. Последен пат Њу Ингланд успеа да победи на два натпревари по ред во 2003 и 2004 година. На финалниот НФЛ натпревар присуствуваа многу ѕвезди од шоу бизнисот и холивудските ѕвезди. Меѓу нив, актерката Блејк Лајвли, сестрите Кардашијан, пејачките Лана Дел Реј, Гвен Стефани, Андра Деј и Тејлор Свифт.