Мајкл Герет избран од Кливленд како прв пик на НФЛ драфтот

Мајлс Герет е избран како прв пик на драфтот за новата сезона во НФЛ лигата. Кливленд го доби засилувањето кое обложувалниците со недели го пикираа како најголем талент воочи драфтот. Еве ги првите десет драфтувани.

  1. Кливленд Браунс – Мајлс Герет ( Тексас А & М)

  2. Чикаго Беарс (трампа со Сан Франциско) - Мич Трубиски (Северна Каролина)

  3. Сан Франциско 49ерс (трампа со Чикаго) – Соломон Томас (Стенфорд)

  4. Џексонвил Јагуарс – Ленард Форнет (Луизијана стејт)

  5. Тенеси Титанс – Кори Дејвис (Западен Мичиген)

  6. Њујорк Џетс – Џамал Адамс (Луизијана стејт)

  7. ЛА Чарџерс – Мајк Вилијамс (Клемсон)

  8. Каролина Пантерс – Кристијан МакКафри (Стенфорд)

  9. Синсинати Бенгалс – Џон Рос (Вашингтон)

10. Канзас Сити Чифс (трампа со Бафало) – Пет Махоумс (Тексас)