ВИДЕО: Драма и злата за САД и Австралија во првите штафетни трки на Мундијалот

Австралиската женска штафета 4x100 слободно во состав Бронте Кемпбел, Бриан Тросел, Ема МекКион и Кејт Кемпбел доплива до златен медал на Светското првенство во Кореа. Во последната измена Кејт Кемпбел ја победи Американката Симоне Мануел и донесе историско злато so време 3.30:21 секунди.

На истата штафетна трка 4х100 метри во машка конкуренција, американските пливачи во состав Дресел, Блејк Пјерони, Зак Ејпл, Нејтан Адриан,

Сребрениот медал го освои штафетата на Русија, а во драматична борба Австралија дојде до бронзата пред Италија.