• Македонија првпат ќе организира турнир од ИИТФ серијата

  Скопје во периодот помеѓу 8 и 12 октомври во СЦ „Борис Трајковски“ ќе биде домаќин на ИТТФ Светската јуниорска и кадетска серија од челенџ турнири во пинг-понг. По одржувањето на Балканското првенство во Скопје во текот на јуни годинава, со рекорден број држави учесници - дури 12, пинг-понгарската федерација на нашата земја се подготвува за организацијата на првиот турнир под покровителство на ИИТФ, отвореното првенство за јуниори и кадети.

 • Пинг-понгарите на Младост од Прилеп водечки и по вториот турнир од државното првенство

  Пи9нг-понгарската екипа на Младост од Прилеп безмилосно ги победува своите ривали. Три одиграни кола три победи со скор 12-0, доволно зборува дека се најсериозни кандидати за шампионската титула. Екипата на Вардар без државниот првак Станојковски го претрпе и вториот пораз. За најсериозен противник на Младост за врвот на табелата според досега виденото се наметнува градскиот ривал Младост 96. Со стартни две победи е и штипскиот Шампион ФА, за кој успешно настапува младиот Дамјан Стојчев. Останатите екипи според резултатите како да не претставуваат закана за водечката тројка. Непријатна вест е што УГД се откажува од првенството, со што Суперлигата ќе брои седум клубови.

 • Победи за Младост и Телеком НЕЦ на стартот на пинг-понгарскиот шампионат

  Стартот на новата сезона во двете најсилни конкуренции започна со одигрување на првото коло во спортската сала во ОУ „Тошо Арсов“ во Штип. Ждрепката сакаше на почетокот на првенството во првото коло да се сретнат финалистите на плеј-офот од минатата сезона, Вардар од Скопје и Младост од Прилеп.

 • Следниот викенд почнува пинг-понгарската сезона во Македонија

  В сабота и  в недела на 21 и 22 септември почнуваат првенствата во сите лиги во пинг-понгарскиот шампионат на Македонија. Во машка конкуренција ќе се натпреваруваат 33 клубови поделени во три различно рангирани лиги.

 • Голем успех на пинг-понгарскиот талент Лука Стојчев на камп во Унгарија

  Кадетскиот репрезентативец на Македонија во пинг-пинг, Лука Стојчев, член на ППК Шампион ФА, оствари голем успех на меѓународниот европски пинг-понгарски камп во Унгарија за играчи родени од 2007 до 2010 година.

 • Публиката во неверица – хрватски пинг-понгар невозможното го направи возможно! 

  Хрватскиот понг-понгар, Томислав Пуцар на спектакуларен начин ја одушеви присутната публика на Отвореното првенство во Бугарија, кое се игра во Панаѓуриште. 

 • Најмладите пинг-понгари учесници на европски камп во Унгарија

  Александар Јакимовски, Сара Стојановска и Лука Стојчев, придружувани од тренерот, професорот Сашко Богатинов учествуваат на пинг-понгарски камп во Унгарија. На кампот учествуваат вкупно 76 играчи од 24 европски држави. Кампот е од изборен карактер, при што врз база на оценување на играчите според однапред поставени критериуми ќе бидат избрани 20 играчи кои понатаму ќе учествуваат на понапредни кампови под покровителство на ИТТФ.

 • Пинг-понгарите на завршни подготовките пред Балканското првенство

  Македонските репрезентации пинг-понг во сениорска конкуренција од петокот на завршни тренинзи пред да отпатуваат во Подгорица (Црна Гора), каде што ќе учествуваат на 45-тото Балканско првенство.

 • Завршена пинг-понгарската сезона, ППК Вардар пак е најдобра екипа

  Во организација на ППФМ викендов беа доделени наградите на најуспешните клубови и поединци за натпреварувачката сезона 2018/2019 година, како и доделување на ваучерите на клубовите. На завршната манифестација претседателот на ППФМ, Горан Тиловски во друштво на своите најблиски соработници како и многу истакнати спортски работници од пинг-понгот ја прогласи сезоната за завршена.

 • Успешен настап на македонските пинг-понгари на турнирот во Лерин

  Вчера и денес во Лерин, соседна Грција, се одржа петтиот меѓународен турнир во пинг-понг. На турнирот на кој учествуваат најдобрите играчи од Грција, имаше играчи и од Полска, Бугарија, Србија и голем број на играчи од Македонија.

 • Романија најуспешна нација на Балканското првенство во пинг-понг

  Синоќа во Скопје во СЦ „Форца“ со церемонијата за прогласување на победниците во поединечна конкуренција и во конкуренција на двојки, свечено беше затворено досега најмасовното Балканско првенство во пинг-понг за млади играчи, на кое вкупно учествуваа 12 држави со повеќе од сто дваесет натпреварувачи.

 • Романците најуспешни на првиот ден од Балканското првенство во пинг-понг

  Изминатите два дена во СЦ „Форца“ во Скопје во рамките на балканското првенство во пинг-понг за играчи до 18 години се одржаа натпреварите во екипна конкуренција на репрезентативно ниво.

 • Свечено отворен Балканскиот шампионат во пинг-понг за јуниори и кадети

  Во СЦ „Форца“ во Скопје утрово свечено беше отворено Балканското првенство во пинг-понг за јуниори и кадети. Првенството за отворено го прогласи градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов.

 • Македонија спремна за Балканското кадетско и јуниорско првенство во пинг-понг

  Од 12 до 16 јуни во СЦ „Форца“ во Скопје, ќе се одржи 27. Балканското првенство во пинг-понг за кадети и за јуниори. Околу 150 играчи од 12 држави ќе учествуваат на досега најмасовното Балканско првенство во пинг-понг за млади играчи. За титулата балкански првак ќе се борат играчите од Романија, Турција, Бугарија, Србија, Словенија, Грција, Италија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија, Косово и Северна Македонија.

 • Пинг-понгарите на Вардар ја одбранија шампионската титула

  Во саботата и во неделата на во Прилеп, пинг-понгарите на Вардар од Скопје и Младост од Прилеп го одиграа финалето од плеј-офот. ППК Вардар надмоќно ја освои титулата, победувајќи во двата финални плеј-оф натпревари со идентичен резултат од 4-2. Со тоа вкупниот резултат на добиени натпревари изнесува 3-1 во корист на Вардар.

 • Главевски и Богоевска победници на завршниот ТОП од пионерскиот шампионат во пинг-понг

  Овој викенд во Берово, во организација на ППК Берово, под покровителство на ППФМ, се одржа завршниот ТОП 8 турнир во пинг-понг во пионерска конкуренција за играчи до 15 години. ППК Берово, иако е нов клуб на пинг понгарската сцена кај нас, покажа огромен успех во организирањето на овој турнир, со комплетна организациона поставеност и медиумска покриеност

 • Вардар и Младост ќе играат за титулата во пинг-понгарскиот плеј-оф

  Викендот што помина на пинг-понгарската сцена понуди многу интересни случувања. Во саботата во Прилеп се одигра вториот полуфинален натпревар oд плеј-офот на екипниот шампионат. Екипата на Вардар поради подобриот скор од 2-0 во регуларниот дел од сезоната во полуфиналната пресметка стартоваше со предност од 1-0 во дуелот со прилепски Младост 96.

 • Прилепска Младост е првиот финалист на македонската пинг-понг лига

  Во салата на општинското училиште Никола Карев во Крушево викендов се одигра завршниот турнир од пинг-понг лигата за сениорки. На турнирот учествуваа три екипи: Рисови, Крива Паланка и екипата на домаќините Крушево. Супериорно до шампионската титула стигна екипата на Рисови, втори беа сениорките на Крива Паланка додека третото место им припадна на Крушево.

 • Главевски Зхоу и Стојановска најдобри на пионерскиот шампионат на Македонија во пинг-понг

  Во организација на ППК Младост 96, а под покровителство на ППФМ викендов во салата на ООУ „Добре Јовановски“ во Прилеп се одржа Државното првенство во пинг-понг во пионерска конкуренција за играчи до 15 години. Покрај големата масовност на натпреварувачи, во оваа категорија исто така неизвесно беше дали фаворитите ќе ги освојат шампионските титули. 

 • Македонските пинг-понгари без победа, мундијалските злата патуваат во Кина

  Во Будимпешта заврши Светското првенство во пинг-понг во поединечна конкуренција. На ова првенство учествуваше и нашата репрезентација со четворица натпреварувачи. Боите на репрезентативниот тим на Македонија ги бранеа Кристијан Станојковски и Петар Костовски во машка конкуренција, и Ива Димитриевска и Ана Стојановска во женска конкуренција.

Pages