• Пинг-понгарите на Младост есенски прваци без ниту еден пораз во Суперлигата

  Со натпреварите од шестото и седмото коло од двете најсилни лиги, Суперлигата и Првата лига денес во Прилеп заврши есенскиот дел од државното првенство во пинг-понг. Неприкосновен лидер на табелата е Младост од Прилеп, кој со максимален учинок, шест победи од шест натпревари ќе презими на првото место на суперлигашката табела.

 • Стојчев и Стојановска победници на првиот кадетски Мастерс во пинг-понг

  Викендов во Прилеп во спортската сала на СОУ „Ѓорче Петров“ се одржа првиот Телеком Мастерс турнир во пинг-понг во кадетска конкуренција за играчи до 15 години. Пријавени беа 38 кадети и 16 кадетки.

 • Отворен првиот тренинг центар за пинг-понг во Скопје

  Вчер во ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ во Општина Центар, Скопје започна реализацијата на планот на пинг-понгарската федерација за омасовување на пинг-понгот во државата. Отворен е првиот тренинг центар кој претставува соработка на основните училишта и пинг-понгарската федерација.

 • Јакимовски и Јованоска победници на рангираниот турнир во пинг-понг во Прилеп

  Вчера во Прилеп за првпат се одржа рангирен турнир во пинг-понг за млади кадети на возраст под 12 години. На турнирот најуспешен беше Александар Јакимовски од Крива Паланка, кој во финалето го совлада Ненад Тиловски од Телеком Нец 2 со 3-0.

 • Младост и Шампион ФА лидери по неполни пет кола во пинг-понгарскиот шампионат

  Денес во Прилеп се одигра третиот турнир од двете најсилни конкуренции, Суперлигата и Првата лига. Во Суперлигата агонијата на актуелниот шампион продолжува. Вардар без Станојковски во своите редови речиси е непрепознатлив и денес во рамките на четвртото и петтото коло претрпе два порази и се наоѓа на последното седмо место.

 • Формирана Балканска лига во пинг-понг, првиот турнир во ноември во Приштина

  Викендов во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје заврши досега најголемото пинг-понгарско натпреварување во Македонија, ИТТФ-турнирот за млади. Учествуваа повеќе од сто натпреварувачи од 18 земји.

 • Заврши ИТТФ челинџ турнирот во пинг-понг во Скопје

  Со завршната свеченост за доделување на медалите на најуспешните натпреварувачи во поединечна конкуренција и во конкуренција во двојки заврши најголемото натпреварување во пинг понгот досега организирано во државата. Одличјата на најдобрите им ги додели претседателот на пинг-понгарската федерација Горан Тиловски.

 • Пинг-понг

  Македонските адути на сцена - започнаа поединечните мечеви на ИТТФ челинџ турнирот

  По завршувањето на тимските натпревари, денес започнаа и поединечните на ИТТФ челинџ турнирот во пинг-пинг во Скопје. Нашата земја, која пријави три селекции меѓу кадетите, и две јуниорски репрезентации кај девојките, има многу адути и во поединечна конкуренција. Така, денес своите први натпревари ги започнаа Волкановски, Рустемовски, Дворник, Цветковски, Гошев, Јакимовски, Симеонов, Крстевски, Тиловски, Главевски Зоу, Стојановска, Хасани, Јовановска, Сотирова, Штркова...

 • Прогласени екипните победници на ИТТФ турнирот во пинг-понг

  Со свечената церемонија на доделувањата на одличјата на најдобрите во конкуренција на тимови заврши вториот ден од ИТТФ турнирот. Во конкуренција на тимови кај јуниорите најдобар беше тимот на Хрватска, откако во финалето ја совлада Романија со 3-1. Бронзените медали отидоа кај екипите на Словачка и Тајван.

 • Првиот човек на светскиот пинг-понг гостин на ИТТФ турнирот во Скопје

  Денес, во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција по повод ИТТФ турнирот за јуниори и кадети во А1 Арена при СЦ „Борис Трајковски“, кој започна вчера, а ќе трае до 12 октомври.

 • Пинг-понг

  Пинг-понг хепенинг и во Македонија, нашите кадети стекнуваат драгоцено искуство

  Задоволство беше да се види почеток на една голема пинг-пинг приредба во нашата земја. Да се увериме дека можеме да организираме манифестација од овој тип и да поставиме стандарди за во иднина. Надежните пинг-понгари од 20-тина земји цел ден во СЦ „Борис Трајковски“ беа дел од спектаклот кој привлече љубители на овој спорт од главниот град. Со оглед на тоа што нашите пинг-понгари запишаа порази, уште се во фаза на стекнување искуство пред следните предизвици.

 • Македонските пинг-понгари поразени, но со големо искуство од челинџ турнирот во Скопје

  Првиот дел од челинџ турнирот во младински категории во пинг-понг под закрилата на ИТТФ мина во знакот на стекнување на драгоцено искуство на нашите надежи. Кадетите во неколку наши состави и јуниорките првпат излегоа на мегдан и тоа главно против поквалитетни противници,

 • Пинг-понг

  Скопје е центар на пинг-понгарска Европа, започна челинџ турнирот на ИТТФ

  Oд денес до 12 октомври, нашата земја и СЦ „Борис Трајковски“ се домаќини на голема пинг-понгарска приредба. ИТТФ Светската јуниорска и кадетска серија од челенџ турнири започна утрово со првите натпревари. Над 100 учесници oд 20 земји од светот, меѓу кои и Шведска, Индија, Норвешка, Шпанија, Италија, Словачка, Чешка, Хрватска ќе се борат за паричен фонд од 4.000 долари и четири врвни телефонски апарати. 21 млад пинг-понгар од нашата земја со натпреварите против Шпанија и Косово ги започнаа своите натпревари, со надеж дека може да бидат потенцијално изненадување на турнирот.

 • Македонија првпат ќе организира турнир од ИИТФ серијата

  Скопје во периодот помеѓу 8 и 12 октомври во СЦ „Борис Трајковски“ ќе биде домаќин на ИТТФ Светската јуниорска и кадетска серија од челенџ турнири во пинг-понг. По одржувањето на Балканското првенство во Скопје во текот на јуни годинава, со рекорден број држави учесници - дури 12, пинг-понгарската федерација на нашата земја се подготвува за организацијата на првиот турнир под покровителство на ИИТФ, отвореното првенство за јуниори и кадети.

 • Пинг-понгарите на Младост од Прилеп водечки и по вториот турнир од државното првенство

  Пи9нг-понгарската екипа на Младост од Прилеп безмилосно ги победува своите ривали. Три одиграни кола три победи со скор 12-0, доволно зборува дека се најсериозни кандидати за шампионската титула. Екипата на Вардар без државниот првак Станојковски го претрпе и вториот пораз. За најсериозен противник на Младост за врвот на табелата според досега виденото се наметнува градскиот ривал Младост 96. Со стартни две победи е и штипскиот Шампион ФА, за кој успешно настапува младиот Дамјан Стојчев. Останатите екипи според резултатите како да не претставуваат закана за водечката тројка. Непријатна вест е што УГД се откажува од првенството, со што Суперлигата ќе брои седум клубови.

 • Победи за Младост и Телеком НЕЦ на стартот на пинг-понгарскиот шампионат

  Стартот на новата сезона во двете најсилни конкуренции започна со одигрување на првото коло во спортската сала во ОУ „Тошо Арсов“ во Штип. Ждрепката сакаше на почетокот на првенството во првото коло да се сретнат финалистите на плеј-офот од минатата сезона, Вардар од Скопје и Младост од Прилеп.

 • Следниот викенд почнува пинг-понгарската сезона во Македонија

  В сабота и  в недела на 21 и 22 септември почнуваат првенствата во сите лиги во пинг-понгарскиот шампионат на Македонија. Во машка конкуренција ќе се натпреваруваат 33 клубови поделени во три различно рангирани лиги.

 • Голем успех на пинг-понгарскиот талент Лука Стојчев на камп во Унгарија

  Кадетскиот репрезентативец на Македонија во пинг-пинг, Лука Стојчев, член на ППК Шампион ФА, оствари голем успех на меѓународниот европски пинг-понгарски камп во Унгарија за играчи родени од 2007 до 2010 година.

 • Публиката во неверица – хрватски пинг-понгар невозможното го направи возможно! 

  Хрватскиот понг-понгар, Томислав Пуцар на спектакуларен начин ја одушеви присутната публика на Отвореното првенство во Бугарија, кое се игра во Панаѓуриште. 

 • Најмладите пинг-понгари учесници на европски камп во Унгарија

  Александар Јакимовски, Сара Стојановска и Лука Стојчев, придружувани од тренерот, професорот Сашко Богатинов учествуваат на пинг-понгарски камп во Унгарија. На кампот учествуваат вкупно 76 играчи од 24 европски држави. Кампот е од изборен карактер, при што врз база на оценување на играчите според однапред поставени критериуми ќе бидат избрани 20 играчи кои понатаму ќе учествуваат на понапредни кампови под покровителство на ИТТФ.

Pages