• Заврши регуларниот дел од пинг-понгарската лига, Работнички испадна од елитата

  Викендов се одиграа последните две кола од регуларниот дел од македонското пинг-понгарско првенство, по кои повеќекратниот шампион Работнички го загуби местото во Суперлигата. Од лигата покрај Работнички испаѓаат и екипите на Телеком НЕЦ и Струга. Екипата на Радовиш шансата за опстанок ќе ја бара во бараж натпреварот со екипата на Рисови, кои беа второпласирани во првата лига.

 • Борбата за опстанок во пинг-понгарската Суперлигата останува интересна до крај на сезоната

  На две кола пред крајот, познати се учесниците во плеј офот, првопласираните четири екипи без грижи за својот пласман ги очекуваат последните две кола. Радовиш, Крива Паланка 2007, Вардар и Работнички, кој од овие клубови и во следната сезона ќе се натпреварува во елитата ќе се знае после одигрувањето на сите осумнаесет кола од првенеството.

 • Работнички изненаден во Радовиш во бурниот пинг-понгарски викенд

  Ако саботите се резервирани за натпреварите на младинските категории во недела на сцена стапуваат сениорите во македонскиот пинг-понгарски шампионат. Денес во Скопје во СЦ „Борис Трајковски“ се одиграа натпреварите од 11. и 12. коло во Суперлигата. Двете кола донесоа интересни натпревари и промени на табелата. Екипата на Телеком НЕЦ 2 забележа две победи и се искачи на четвртото место на табелата, место кое води во плеј-офот.

 • Горан Тиловски реизбран за претседател на ППФМ

  Вчера се одржа Редовното собрание на Пинг-понгарската федерација на Македонија. На настанот учествуваа 30 делегати од вкупно 34 клубови.

 • Сигурни победи на фаворитите на стартот од пролетниот дел од пинг-понгарскиот шампионат

  Македонските понг-понгари по подолго време им се вратија на домашните обврски и денес го одиграа првото коло од пролетната сезона на Суперлигата во пинг-понг.

 • Пинг-понгот се враќа во салите, сезоната продолжува на 13 март

  На 13 март официјално започнува пролетниот дел од пинг-понгарската сезона во сите категории на натпреварувања организирани од Пинг-понгарската федерација на Македонија. Во Крива Паланка в сабота на 13 март ќе се одиграат одложените финални натпревари од јуниорската лига од есенскиот дел.

 • ППФМ со поддршка од АМС им помага на клубовите со младински школи

  Во услови на пандемијата предизвикана од корона вирусот и кога кризата се чувствува во сите пори на општествениот живот, ППФМ со помош на Агенцијата за млади и спорт на клубовите кои имаа најдобри резултати од играчите во младинските категории им помогна со набавка на опрема.

 • Новите протоколи ги прекинаа сите пинг-понгарски натпреварувања

  Не поминаа ни два месеци од започнувањето на пинг-понгарските натпреварувања кои беа во прекин од средината на март до средината на септември за истите повторно да бидат прекинати.

 • Одиграни квалификациските натпревари од јуниорската лига во пинг-понг

  Играчите во јуниорска конкуренција за првпат имаа можност да се натпреваруваат во ваков формат на натпреварување во рамките на македонските пинг-понг лига натпреварувања. Со исклучок на три екипи кои поради оправдани причини не присуствуваа на натпреварувњето сите останати екипи настапија во своите најсилни состави од подмладокот на нивните клубови.

 • Викендов стартува јуниорската лига во пинг-понг

  Со учество на петнаесет екипи во конкуренција на јуниори и шест екипи во конкуренција на јуниорки, со повеќе од 70 играчи, в сабота (24 октомври) стартува јуниорската лига во пинг-понг.

 • Прилепски Младост 96 е есенски првак во пинг-понгарскиот шампионат

  Со одигрувањето на последниот турнир од есенскиот дел, викендов заврши првенството во пинг-понг во Супер лигата.

 • Потврдена доминација на првопласираните три екипи во пинг-понгарскиот шампионат

  Во пинг-понгарската Суперлига на четвртото турнирско соочување се одиграа шестото и седмото коло. Фаворитите не дозволија изненадување и го зацврстија своите места на табелата. Со максимален учинок, седум победи од исто толку натпревари, екипата на Младост 96 е најсигурен кандидат за да презима на првото место на табелата. Следното, осмо коло на 18 октомври ќе одлучи дали Шампион Фа или Младост ќе биде второпласирана екипа на крајот од есенскиот дел од првенството. На дното на табелата се наоѓа екипата на Струга кои во досегашноиот тек на првенството нема забележано победа.

 • Два порази на државниот првак, супериорна победа на Младост 96

  Како бомба одекнаа двата порази на сениорскиот државен првак, Кристијан Станојковски екипата на Младост 96. Ако во изминатите 7-8 години Станојковски претрпе два порази, на денешните натпревари во еден ден двапати беше поразен. Во четвртото коло загуби убедливо со 3-0 од ветеранот Роберт Михајловски од екипата на Нец, додека во петтото коло во неизвесен натпревар загуби од Филип Младеновски од Шампион ФА.

 • Фаворитите според планот во второто и третото коло на пинг-понгарскиот шампионат

  СЦ „Борис Трајковски“ по вторпат оваа сезона ја собра елитата на македонскиот пинг-понг. Суперлигашите на вториот дел од турнирскиот систем на натпреварување ги одиграа натпреварите од рамките на второто и третото коло. Постигнате се следните резултати:

 • Почна пинг-понгарската Суперлига, убедлив триумф во дербито за Младост 96

  По речиси шестмесечна пауза од последниот првенствен натпревар и прекинот на првенството од минатата сезона поради пандемијата предизвикана од коронавирусот, со почитување на сите здравствени препораки, денес започна првенството во најсилната, Суперлига од пинг-понгарското првенство.

 • Во Пехчево отворен првиот пинг-понгарски камп во Македонија

  Во организација на Пинг-понгарската федерација на Македонија, со покровителство на Интернационалниот олимписки комитет и Македонскиот олимписки комитет во Пехчево започна кампот „Пехчево 2020“. Како што истакна претседателот на Пинг-понгарската федерација, Горан Тиловски активноста е дел од програмата за олимписка солидарност.

 • Пинг-понгот се враќа по корона-кризата, лигите започнуваат на 13 септември

  Последното официјално случување на пинг-понгарската сцена во Македонија беше некаде во средината на март, кога се одиграа натпреварите од десоттото коло во најелитното лигашко натпреварување. Оттогаш, исто како и другите спортови, поради пандемијата предизвикана од корона вирусот, беа откажани сите официјални натпревари. Воедно со тоа прекинаа и тренинзите на клубовите. По речиси петмесечна пауза, со добивањето на одобрението за продолжување на активностите во пинг-понгот од страна на комисијата за заразни болести, пинг-понгот се враќа онаму каде што му е местото, во спортските сали. Клубовите добија дозвола да го започнат својот процес на тренинзи, а федерацијата да ги организира планираните натпреварувања, при што треба строго да се почитуваат здравствените протоколи за борба против пандемијата предизвикана од ковид 19.

 • Прекинат пинг-понгарскиот шампионат, преодниот рок во август

  Пандемијата со коронавирусот, како и во останатите спортови, така и во пинг-понгот им ја ускрати можноста на натпреварувачите на спортските терени да покажат кој е најдобар. Пинг-понгарските натпревари се прекинуваат, сезоната е завршена, но не на пинг-понгарската маса туку на зелена маса. Ставовите на раководството на пинг-понгарската федерација и собранието на клубови на својата последна седница само ги потврди управниот одбор на пингпонгарската федерација.

 • Две сценарија за крај на сезоната во пинг-понгарското првенство

  На осми март се одиграа последните натпревари во пинг-понгарското првенство. Од тој датум поради пандемијата предизвикана од коронавирусот, како и во другите спортови, така и во пинг-понгот откажани се сите натпреварување. Во очекување на олабавување на рестриктивните мерки донесени од Владата, пинг-понгарската федерација изготви план на кој начин да се заврши сезоната 2019/20.

 • Прекинати сите пинг-понгарски натпреварувања до 30 јуни

  Една од последните организации кои означија прекин на натпреварувањето е Светската пинг-понг федерација. Интернационалната федерација донесе официјална одлука да ги откаже сите настани до 30 јуни. Светските ранг листи во машка и женска конкуренција ќе бидат замрзнати, слично како и во тенисот.

Pages