Порази за македонските пинг-понгари на стартот на СП во Унгарија

Започна Светското првенство во пинг-понг во Будимпешта, а македонските репрезентивци стартуваа со порази. 

Најдобрите македонски пинг-понгари загубија во двојки, а во поединечна конкуренција по еден сет освоија Кристијан Станојковски и Петар Костовски. 

Мундијалот ќе претставува големо искуство за сите наши талентирано пинг-понгари. 

Во Будимпешта боите на македонската репрезентација ги бранат Кристијан Станојковски и Петар Костовски во машка и Ива Димитриевска и Ана Стојановска.