Младите пинг-понгари шестопласирани на У21 Балканското првенство во Подгорица

Подгорица и Црна Гора  домаќини на Балканско У21 пинг-понг првенство. Теодор Кировски, Венко Стојанов и Методиј Бужаровски не претставуваа во машка конкуренција, а Ива Димитриевска, Бојана Михајловска и Ана Стојановска кај девојките.

Во четвртфиналето двете наши репрезентации беа сопрени и загубија од репрезентациите на Романија, па завршија на шестата позиција. Методиј Бужаровски загуби од третопласираниот Турчин, Јилмаз Туга. Во дубл конкуренцијата во која Теодор Кировски и Методиј Бужаровски загубија од победниците Гундуз Ибрахим и Јигенлер Абула Талха од Турција.

Најуспешна беше репрезентацијата на Турција освојувајќи ги сите злата на првенството.