Кинеските пинг-понгари немаат рамни на себе и собраа злато и во екипна конкуренција

Кинескиот пинг-понг тим во машка конкуренција ја оправда фаворитската улога и освои злато во екипна конкуренција со победата во мечот за златото против Јапонија со 3-1.

Ма, Ксу и Жанг пак се олимписки шампион како и пред четири години, а два од овие тројца пинг-понгари и во поединечна конкуренција стигнаа до медал во Рио.

Бронзениот медал им припадна на Германците Штегер, Овчаров и Бол, кои славеа во мечот за третото место против Јужна Кореја со 3-1.