Сузан Шултинг постави светски рекорд во брзо лизгање на 1.000 метри

Холандската олимпијка Сузан Шултинг успеа да постави светски рекорд во брзо лизгање во четвртфиналната трка на 1.000 метри. 

Со времето од 1:26,514, освен што Шултинг се пласираше во следната фаза и беше најдобра во конкуренцијата, постави и најбрзо време во светот на овие трки. Бранителката на златото од Пјонгчанг трнга одлично во својата „омилена“ категорија и покажа брзина која ќе биде тешка за достигнување. 

И покрај тоа што има само 24 години, Шултинг е двократна светска првенка, трипати беше европска првенка и освои злато на Олимписките игри во 2018 година, а ќе нападне најсјајно одличје и сега во Пекинг.