• Вардар убедливо поразен на европската премиера во Челинџ купот

  Македонскиот одбојкарски клуб Вардар втора година по ред игра во Челинџ купот на ЦЕВ, но не се прослави на премиерата, затоа што убедливо загуби во првиот меч против словенечки Калцит Камник.

 • Универзитет во Тетово пресилен за УГД Студент

  Во четвртото коло од групата A на женскиот одбојкарски шампионат на Македонјија, Универзитет во Тетово во својата сала го скрши отпорот на УГД Студент жени со 3-0 (25-22, 25-23, 26-24) и со третата сезонска победа скокна на второто место во оваа конкуренција.

 • ГОК Борец лесно го освои Тетово и ја надигра бледата Шкендија

  Еден од фаворитите за висок пласман во одбојкарскиот шампионат на Македонија, ГОК Борец од Велес запиша очекувана победа на гостувањето во Тетово против Шкендија вопоследниот натпревар од шестото коло. Велешани во ниту еден од трите сета немаа проблеми и без драматика извојуваа победа.

 • Џио Струмица и Вардар рутински до нови победи во одбојкарскиот шампионат

  Фаворитите очекувано лесно ја завршија работата, Јанта волеј ја доби пресметката на екипите без победа до нивниот саботен натпревар, а денешниот дуел во Тетово, пак, ќе има силно влијание во трката за четврото место на табелата, а со тоа и за изгледот на Втората фаза – 1 напролет во најквалитетната македонска одбојкарска конкуренција. 

 • Фаворитите продолжуваат со победничкиот марш во најсилната женска одбојкарска конкуренција

  Најдобрите две екипи од минатата сезона продолжуваат со победничкиот марш во најсилната женска одбојкарска конкуренција. Во петтото коло, значајни победи остварија и тимовите од Кисела вода, повозрасните одбојкарки на Јанта волеј играа за максимален ефект, а помладите за серизона трка за влез во Втората фаза -1. 

 • Вардар засилен за европскиот двомеч во Словенија

  Сите одбојкари и членови на стручниот штаб на Вардар се негативни на ковид-19, откако клубот ги доби резултатите од тестирањето кое беше организано во пресрет на европскиот настап против Калцит Камник.

 • По успешната соработка со ЦЕВ, ОФМ влегува во проект и со ФИВБ

  Поддршката на сите одбојкарски субјекти заради долгорочен развој на македонската одбојка останува основна определба на Одбојкарската федерација на Македонија, која по позитивното искуство со училиштниот проект на ЦЕВ (Европската одбојкарска конфедерација), влезе во партнерство и со ФИВБ (Светската одбојкарска федерација). ОФМ аплицираше и доби потврда за учество во таканаречената ФИВБ проектна платформа, поконкретно во делот со име „Поддршка на тренерите за развој на националните тимови“. Администрацијата на ОФМ реши овој проект да го поврзе со македонската младинска женска репрезентација којашто се подготвува за настап на Европското првенство во 2022 година. ЦЕВ претходно одлучи Македонија да биде домаќин на овој престижен настан, па соработката со ФИВБ во овој сегмент значи дополнување на нашата амбиција за ревитализација на женската одбојка кај нас. Впрочем, доволно илустративен е насловот на проектот на ФИВБ и на ОФМ – „Сонот на македонската женска одбојка“ (Macedonian women’s volleyball dream).

 • Лесна победа на одбојкарите на Вардар во Пробиштип

  Одбојкарите на Вардар продолжија со добри игри во домашното првенство, бележејќи уште една убедлива победа, овојпат на гостувањето против Пробиштип со 0-3 во сетови. Избраниците на тренерот Трајковски немаа проблеми да ја претворат фаворитската улога во убедлив триумф, доминираа на теренот и не дозволија ниту еден од трите сета да биде доверен во прашање.

 • Голема криза во ОК Вардар, играчите и тренерите бараат раскин на договорите

  Речиси и да не постои спортски клуб во Македонија кој не е погоден од пандемијата, а коронавирусот не им прави само здравствени, туку и финансиски проблеми. Клубовите трпат големи загуби, а според последните случувања ситуацијата е во редовите на одбојкарскиот клуб Вардар е сериозна, затоа што „црвено-црните“ се наоѓаат во голема криза.

 • Весна Пробиштип немоќна против расположените штипски одбојкари

  Вечерва во спортската сала „Јордан Мијалков“ во Штип се одигра последниот натпревар од петтото коло на одбојкарскиот шампионат на Македонија. УГД Штип убедливо ја надигра екипата на Весна Пробиштип со 3-0 (25-20, 25-23, 25 12).

 • Вардарки покажаа моќ и лесно славеа во дербито со Универзитет во Тетово

  Вардар жени и Работнички Скопје го презедоа врвот во двете групи од Првата македонска женска одбојкарска лига откако во четвртото коло ја прославија третата победа. Покрај нив, максимален биланс имаат и Јанта волеј Кисела вода и Струмица жени, но по два одиграни натпревара. Црвено-црните немаа проблеми во пресметката со Универзитет во Тетово иако на теренот истрчаа два непоразени тима до нивното саботно соочување. Резултатот е доволен показател за развојот на настаните којшто им одеше во прилог на конкурентите за учество во Втората фаза-1 напролет. Фит фан волеј го забележа вториот успех сезонава, овој пат се радуваше во мечот со Македонија Макс, а со тоа го надмина Универзитет и сега е на посакуваното трето место. Наковски волеј, кој беше слободен, остана втор поради поголем број освоени бодови од дебитантот во лигата Фит фан волеј. Значајна победа оствари и младиот состав на Јанта волеј Форца кој направи пресврт на гостувањето кај УГД Студент жени и првпат сезонава се најде на победничка страна откако ги загуби претходните три средби.

 • Со дуели во Штип и Тетово ќе биде заокружено петтото коло на одбојкарскиот шампионат

  Според очекувањата, фаворитите одиграа лесни натпревари во петтото коло од Првата лига (мажи). Џио Струмица славеше во Велес кај ГОК Борец со максимален резултат и го задржа првото место на табелата затоа што се уште има подобар поен-количник од Универзитет во Тетово. Бројките на двете екипи со стопроцентен ефект досега се речиси исти, а струмичани се пред тетовци поради подобар поен-количник. Универзитет во саботата на Дибра волеј и препушти само 31 поен, но и тоа не беше доволно да биде водечки состав по оваа првенствена рунда. Освојувачот на двојната круна од пред две сезони во вкупниот биланс загуби само седум поени помалку од ривалот, а тоа е предноста којашто овозможува да биде на врвот. Кон него цели и Вардар, но откако го загуби дербито со Универзитет, на пласман на водечката позиција по есенскиот дел може да смета само со победи на преостанатите дерби-натпревари. Црвено-црните ја завршија работата против Лирија, ја прославија четвртата победа сезонава и ќе останат во водечкото трио без разлика каков ќе биде епилогот на денешниот дуел на Шкендија со Јанта волеј. Доколку ја искористи својата сала против повратникот во најсилната конкуренција, идентично постигнување ќе има и тетовскиот тим, но и во таков случај не може да го надмине Вардар поради полош сет-количник.

 • Џио Струмица, Универзитет Тетово и Вардар прокнижија нови победи

  Три натпревари се одиграа во текот на денешниот ден во одбојкарскиот шампионат на Македонија, во кои фаворитите ги оправдаа своите улоги и не дозволија да загубат ниту еден сет.

 • Скопското дерби доминира во четвртото коло од женскиот одбојкарски шампионат

  Екипите на Работнички Скопје и на Вардар жени забележаа победи во заостанатите натпревари од воведното коло во Првата македонска женска одбојкарска лига, по што табелите во двете групи почнаа да добиваат очекуван изглед. На вчерашното гостување кај Виктори волеј, одбојкарките на Работнички Скопје одиграа убедливо и со вториот максимален успех сезонава го презедоа првото место во групата Б, што најверојатно и ќе го задржат, затоа што во претстојната натпреварувачка рунда ќе играат со Бами Кор. Другите два меча во оваа конкуренција ќе бидат понеизвесни и ќе имаат значајно влијание во трката за првите три позиции коишто обезбедуваат влез во Втората фаза-1 напролет. Јанта волеј Кисела вода ќе го пречека составот на Пелистер волеј кој е второпласиран и покрај поразот во понеделникот од Струмица жени. Тимот од Скопје, пак, досега одигра само еден меч, го доби без загубен сет, па со триумф ќе има шанса да напредува дури и две места, особено доколку му одговара епилогот од локалната пресметка меѓу Виктори волеј и Струмица жени. Виктори има две, а Струмица жени една лигашка победа, но многу важна затоа што беше остварена во единствениот настап и тоа на теренот на директен ривал во надмудрувањето за подобар пласман.

 • Штипското дерби ќе го одбележи одбојкарскиот викенд

  Откако очекувано убеливо ја совлада Шкендија во одмерувањето на силите на две непоразени екипи до вчерашниот меѓусебен натпревар, Џио Струмица се врати на чело на табелата во Првата лига (мажи). Освојувачот на двојната круна од 2018/19 во петтото коло од најсилната одбојкарска конкуренција ќе гостува кај ГОК Борец, кој во тековната сезона е амбициозен да игра во елитната фаза напролет. Велешани загубија од Универзитет во Тетово на почетокот на првенството, но потоа остварија три победи по ред, така што во пресметката со фаворитот ќе влезат од петтатата позиција, со ист број триумфи како Вардар и Шкендија, но со полош сет-количник. Со оглед на квалитетот на струмичани, секој освоен сет може да му помогне на ГОК Борец во остварување на желбите.

 • Победа во три сета за Џио Струмица против Шкендија

  Одбојкарите на Џио Струмица само што се вратија од Кипар, каде го завршија настапот во Челинџ Купот, го одиграа заостанатитот меч од четвртото коло од Првата одбојкарска лига против Шкендија. Шампионот без многу проблеми стигна до нова победа, дозволувајќи му на гостинот 51 поен во трите сета (25-17, 25-11, 25-23)..

 • Вардар лесно победи во Дебар, Џио Струмица голем фаворит против Шкендија

  Со пресметката на непоразените Џио Струмица и Шкендија денеска ќе заврши четвртото коло во најсилната македонска машка одбојкарска конкуренција. Фактот што двете екипи досега остварија стопроцентен биланс му дава епитет дерби на натпреварот во којшто домашниот тим ќе влезе со желба да триумфира со максимални 3-0, притоа без да препушти повеќе од 77 поени, а со тоа да се врати на првото место на табелата. Во таков случај, поради подобар-поен количник, освојувачот на двојната круна кај нас ќе го потисне од врвот Универзитет во Тетово. Шкендија, пак, ја почна сезоната според најоптимистичките прогнози и во салата „Парк“ денес од 18:00 часот ќе истрча како третопласиран состав во Првата лига (мажи). Тетовскиот тим на претходните три меча загуби само еден сет, но доколку денеска биде поразена со 3-0, ќе се лизне за една позиција во полза на Вардар, но сепак ќе успее да се задржи во водечкиот квартет поради подобар сет-количник од ГОК Борец. Со оглед на обврските во Челенџ купот на ЦЕВ, како и Џио Струмица, варцарци подоцна настапија во оваа домашна натпреварувачка рунда во којашто очекувано ја потврдија фаворитската улога кај Дибра волеј со 38 загубени поени.

 • Џио Струмица нема да игра реванш, порано си оди од Никозија

  Џио Струмица доживеа пораз во првиот натпревар од Омонија во рамки на Челинџ купот на ЦЕВ, а овие два тима нема да го играат предвидениот реванш за два дена затоа што здравствената криза го „избрка“ македонскиот претставник од Кипар

 • Одбојка

  Струмичанки покажаа моќ во Битола, одбојкарската сезона зема замав

  Со многу ентузијазам по победите над Ускана и Бами Кор, Пелистер волеј влезе во дуелот со Струмица жени. Сепак, гостинската екипа, која настапи без неколку стандардни одбојкарки, покажа моќ и во периодите кога се „кршеа“ сетовите стигнуваше до клучни поени за победа во четири сета. Денешното попладне во Битола беше одличен спот за македонската женска одбојка, преполна со млади девојки и ентузијазам. 

 • Струмица и десеткувана во премиерата првпат го порази Пелистер

  Струмица го одигра првиот натпревар во новата сезона во женската одбојкарска лига и дојде до победа над досега непоразениот Пелистер Волеј, со 3-1 во сетови (25-19, 24-26, 25-21, 25-18).

Pages