• Наковски и Фит фан волеј во директен дуел решаваат за место во Втората фаза

  Последното, седмо, коло од есенскиот сегмент во Првата лига (жени) ќе ги отстрани дилеми околу пласманот на екипите на првите три места во двете групи, а со тоа и за композицијата на Втората фаза -1. Фактот што Универзитет во Тетово ќе игра со Македонија Макс овозможува тетовки да се надеваат на четвртата победа, со којшто секако би биле во водечкото трио во групата A, без разлика на тоа каков ќе биде резултатот на другите натпревари, во прв план на директниот дуел на Наковски волеј и на Фит фан волеј. Вардар жени го обезбеди врвот, па од тој аспект соочувањето со УГД Студент за него ќе има формален карактер. Слободниот состав на Јанта волеј Форца нема шанси да учествува во елитниот натпреварувачки сегмент, па затоа сите погледи се насочени кон Тетово и кон Струмица. Универзитет, Наковски и дебитантот Фит фан волеј имаат по три победи досега, па калкулациите се јасни. Ако тетовки ја потврдат фаворитската улога против Македонија макс, што е за очекување, тогаш тие ќе бидат сигурни за Втората фаза -1 во којшато ќе биде и поуспешниот од мечот меѓу Наковски волеј и дебитантот во најсилната женска одбојкарска конкуренција кај нас – Фит фан волеј.

 • Шкендија го освои Штип и се доближи до место во плеј-офот

  Синоќа во спортската сала „Јордан Мијалков“ се одигра последниот натпревар од седмото коло на Првата одбојкарска лига. УГД Штип и Шкендија одиграа борбен дуел, на две екипи кои се борат за четвртото место на табелата и учество во плеј офот. Шкендија заслужено победи со 1-3 во сетови (28-26, 12-25, 13-25, 14-25).

 • Голема победа за Јанта волеј против шампионот

  Според теоретските можности, три екипи во групата А и две во групата Б конкурираат за пласман во главната натпреварувачка фаза, таканаречената Втора фаза – 1, во Првата лига за жени. Дербито на непоразените кај дамите викендов им припадна на одбојкарките на Јанта волеј Кисела вода кои по голема борба во пет сета славеа над Работнички Скопје, а победа со огромна важност забележаа и Фит фан волеј и Наковски волеј, додека очекувано радост имаше и за Струмица жени.

 • Универзитет во Тетово и ГОК Борец го следат ритамот на Џио Струмица

  По победата на Џио Струмица во дербито во Скопје против Вардар, останатите фаворити за висок пласман во одбојкарскиот шампионат на Македонија одговорија со лесни победи,

 • Струмичани зададоа удар среде Скопје: Лесно победен Вардар во првото дерби

  Екипата на Џио Струмица го зададе првиот удар и забележа победа во битката за шампионската титула во одбојкарскиот шампионат на Македонија. Во ладниот амбиент на СРЦ „Кале“, струмичани убедливо славеа опротив „црвено-црните“, кои очигледно беа уморни по патот и европскиот двомеч во Словенија.

 • Наковски волеј оди кај студентките, вардарки слободни во шестото коло

  Откако го обезбедија првото место по есенскиот дел од Првата лига за жени, одбојкарките на Вардар ќе одмораат во претпоследното коло од оваа првенствена фаза, во којашто постои мешаница во трката за пласман во Втората фаза -1 напролет. Во неа ќе играат најдобрите три екипи од двете конкуренции, па од тој аспект сите натпревари од шестата рунда од групата А имаат специфична тежина. Први на теренот ќе излезат Фит Фан волеј и Универзитет во Тетово во директна пресметка за место во елитниот сегмент. Дебитантот во лигата досега оствари две победи, а тетовки имаат три, па со успех во Скопје ќе ги отстранат сите дилеми околу реализација на целта да се најдат во водечкото трио. Доколку загуби, Фит фан волеј ќе има уште една шанса, но за да ја задржи ќе биде потребен кикс на Наковски волеј кај УГД Студент жени утре, а потоа и победа во меѓусебниот дуел со струмичанки наредниот викенд на гостински терен. Младиот тим на Јанта волеј Форца, пак, доцна фати победнички ритам, па дури и со триумф кај Македонија Макс во вторник, со оглед дека ќе биде слободен во последното коло, најверојатно уште по саботните натпревари ќе ги загуби теоретските шанси за пласман меѓу првите три екипи.

 • Прва пресметка на кандидатите за титулата: Џио Струмица гостува кај вардарци

  Седмото коло во Првата лига во машкиот одбојкарски шампионат ја содржи пресметката меѓу екипите коишто се освојувачи на шампионски титули во нашата најсилна одбојкарска конкуренција, Вардар и Џио Струмица, но со оглед на значењето, натпреварот Штип УГД Штип – Шкендија се наметнува како дерби со идентично, дури и со поголемо значење за натамошниот тек на есенскиот и на пролетниот дел од сезоната. Струмичани во Скопје ќе допатуваат како првопласирани досега, со максимален ефект и со победа повеќе од Вардар, кој веќе загуби едно дерби од Универзитет во Тетово. Црвено-црните во текот на неделата имаа обврски во шеснаестинафиналето на Челенџ купот на ЦЕВ, па заморот на вардарци поради патувањето во Словенија на двата дуела во два дена со Калцит Камник може да и донесе лесна фаворитска улога на Џио Струмица иако ќе настапи на гостински терен.

 • Вардар пак доби лекција од Камник и заврши со Челинџ купот

  Македонскиот одбојкарски клуб Вардар повторно застана на првата пречка во Челинџ купот на ЦЕВ, затоа што го загуби и вториот дуел против словенечки Камник.

 • Вардар убедливо поразен на европската премиера во Челинџ купот

  Македонскиот одбојкарски клуб Вардар втора година по ред игра во Челинџ купот на ЦЕВ, но не се прослави на премиерата, затоа што убедливо загуби во првиот меч против словенечки Калцит Камник.

 • Универзитет во Тетово пресилен за УГД Студент

  Во четвртото коло од групата A на женскиот одбојкарски шампионат на Македонјија, Универзитет во Тетово во својата сала го скрши отпорот на УГД Студент жени со 3-0 (25-22, 25-23, 26-24) и со третата сезонска победа скокна на второто место во оваа конкуренција.

 • ГОК Борец лесно го освои Тетово и ја надигра бледата Шкендија

  Еден од фаворитите за висок пласман во одбојкарскиот шампионат на Македонија, ГОК Борец од Велес запиша очекувана победа на гостувањето во Тетово против Шкендија вопоследниот натпревар од шестото коло. Велешани во ниту еден од трите сета немаа проблеми и без драматика извојуваа победа.

 • Џио Струмица и Вардар рутински до нови победи во одбојкарскиот шампионат

  Фаворитите очекувано лесно ја завршија работата, Јанта волеј ја доби пресметката на екипите без победа до нивниот саботен натпревар, а денешниот дуел во Тетово, пак, ќе има силно влијание во трката за четврото место на табелата, а со тоа и за изгледот на Втората фаза – 1 напролет во најквалитетната македонска одбојкарска конкуренција. 

 • Фаворитите продолжуваат со победничкиот марш во најсилната женска одбојкарска конкуренција

  Најдобрите две екипи од минатата сезона продолжуваат со победничкиот марш во најсилната женска одбојкарска конкуренција. Во петтото коло, значајни победи остварија и тимовите од Кисела вода, повозрасните одбојкарки на Јанта волеј играа за максимален ефект, а помладите за серизона трка за влез во Втората фаза -1. 

 • Вардар засилен за европскиот двомеч во Словенија

  Сите одбојкари и членови на стручниот штаб на Вардар се негативни на ковид-19, откако клубот ги доби резултатите од тестирањето кое беше организано во пресрет на европскиот настап против Калцит Камник.

 • По успешната соработка со ЦЕВ, ОФМ влегува во проект и со ФИВБ

  Поддршката на сите одбојкарски субјекти заради долгорочен развој на македонската одбојка останува основна определба на Одбојкарската федерација на Македонија, која по позитивното искуство со училиштниот проект на ЦЕВ (Европската одбојкарска конфедерација), влезе во партнерство и со ФИВБ (Светската одбојкарска федерација). ОФМ аплицираше и доби потврда за учество во таканаречената ФИВБ проектна платформа, поконкретно во делот со име „Поддршка на тренерите за развој на националните тимови“. Администрацијата на ОФМ реши овој проект да го поврзе со македонската младинска женска репрезентација којашто се подготвува за настап на Европското првенство во 2022 година. ЦЕВ претходно одлучи Македонија да биде домаќин на овој престижен настан, па соработката со ФИВБ во овој сегмент значи дополнување на нашата амбиција за ревитализација на женската одбојка кај нас. Впрочем, доволно илустративен е насловот на проектот на ФИВБ и на ОФМ – „Сонот на македонската женска одбојка“ (Macedonian women’s volleyball dream).

 • Лесна победа на одбојкарите на Вардар во Пробиштип

  Одбојкарите на Вардар продолжија со добри игри во домашното првенство, бележејќи уште една убедлива победа, овојпат на гостувањето против Пробиштип со 0-3 во сетови. Избраниците на тренерот Трајковски немаа проблеми да ја претворат фаворитската улога во убедлив триумф, доминираа на теренот и не дозволија ниту еден од трите сета да биде доверен во прашање.

 • Голема криза во ОК Вардар, играчите и тренерите бараат раскин на договорите

  Речиси и да не постои спортски клуб во Македонија кој не е погоден од пандемијата, а коронавирусот не им прави само здравствени, туку и финансиски проблеми. Клубовите трпат големи загуби, а според последните случувања ситуацијата е во редовите на одбојкарскиот клуб Вардар е сериозна, затоа што „црвено-црните“ се наоѓаат во голема криза.

 • Весна Пробиштип немоќна против расположените штипски одбојкари

  Вечерва во спортската сала „Јордан Мијалков“ во Штип се одигра последниот натпревар од петтото коло на одбојкарскиот шампионат на Македонија. УГД Штип убедливо ја надигра екипата на Весна Пробиштип со 3-0 (25-20, 25-23, 25 12).

 • Вардарки покажаа моќ и лесно славеа во дербито со Универзитет во Тетово

  Вардар жени и Работнички Скопје го презедоа врвот во двете групи од Првата македонска женска одбојкарска лига откако во четвртото коло ја прославија третата победа. Покрај нив, максимален биланс имаат и Јанта волеј Кисела вода и Струмица жени, но по два одиграни натпревара. Црвено-црните немаа проблеми во пресметката со Универзитет во Тетово иако на теренот истрчаа два непоразени тима до нивното саботно соочување. Резултатот е доволен показател за развојот на настаните којшто им одеше во прилог на конкурентите за учество во Втората фаза-1 напролет. Фит фан волеј го забележа вториот успех сезонава, овој пат се радуваше во мечот со Македонија Макс, а со тоа го надмина Универзитет и сега е на посакуваното трето место. Наковски волеј, кој беше слободен, остана втор поради поголем број освоени бодови од дебитантот во лигата Фит фан волеј. Значајна победа оствари и младиот состав на Јанта волеј Форца кој направи пресврт на гостувањето кај УГД Студент жени и првпат сезонава се најде на победничка страна откако ги загуби претходните три средби.

 • Со дуели во Штип и Тетово ќе биде заокружено петтото коло на одбојкарскиот шампионат

  Според очекувањата, фаворитите одиграа лесни натпревари во петтото коло од Првата лига (мажи). Џио Струмица славеше во Велес кај ГОК Борец со максимален резултат и го задржа првото место на табелата затоа што се уште има подобар поен-количник од Универзитет во Тетово. Бројките на двете екипи со стопроцентен ефект досега се речиси исти, а струмичани се пред тетовци поради подобар поен-количник. Универзитет во саботата на Дибра волеј и препушти само 31 поен, но и тоа не беше доволно да биде водечки состав по оваа првенствена рунда. Освојувачот на двојната круна од пред две сезони во вкупниот биланс загуби само седум поени помалку од ривалот, а тоа е предноста којашто овозможува да биде на врвот. Кон него цели и Вардар, но откако го загуби дербито со Универзитет, на пласман на водечката позиција по есенскиот дел може да смета само со победи на преостанатите дерби-натпревари. Црвено-црните ја завршија работата против Лирија, ја прославија четвртата победа сезонава и ќе останат во водечкото трио без разлика каков ќе биде епилогот на денешниот дуел на Шкендија со Јанта волеј. Доколку ја искористи својата сала против повратникот во најсилната конкуренција, идентично постигнување ќе има и тетовскиот тим, но и во таков случај не може да го надмине Вардар поради полош сет-количник.

Pages