• Двете непоразени женски одбојкарски екипи на мегдан в понеделник

  Големо дерби и два натпревара за пласман меѓу првите четири екипи, како и директен дуел за врвот во понеквалитетниот сегмент од Првата лига (жени). Тоа е понудата за второто коло во Втората фаза коешто ќе ја отстрани дилемата за водечката позиција пред зимската пауза. В понеделник досега непоразените Јанта волеј Кисела вода и Вардар жени ќе играат за осмата победа сезонава. Црвено-црните не загубија ниту еден сет на претходните седум настапи, па во дербито ќе влезат од челното место на табелата, а Јанта волеј КВ еднаш победи со 3-1, еднаш со 3-2, па во однос на ривалот има два бода помалку и полош сет-количник. Но без оглед на тоа, успех во меѓусебното соочување ќе значи прво место за одбојкарките од Кисела вода.

 • Борец „збришан“ од Џио Струмица на стартот од втората фаза

  Екипата на Џио Струмица ја оправда фаворитската улога против Борец Велес и запиша лесна победа во три сета (25-15, 25-20, 25-17) во првото коло од втората фаза на Првата државна лига.

 • ГОК Борец аутсајдер кај лидерот во струмички „Парк“

  Пред собирот на македонските репрезентативци за почеток на тренажниот процес за настап во јануарските квалификации за Европското првенство 2021, на домашната сцена ќе заврши воведното коло од Втората фаза -1 во најсилната машка лига, во коешто во дербито во средата Вардар славеше над Универзитет во Тетово на гостински терен. Без оглед што му вратија на ривалот за поразот во првиот меѓусебен дуел сезонава во октомври, црвено-црните останаа третопласирани, но во случајов поради еден загубен сет повеќе во вкупниот биланс. Двете екипи имаат по осум победи и по 24 бода, па на паузата во првенството, за нијанса подобриот сет-количник ќе ги одржи тетовци веднаш зад водечката Џио Струмица. Последниот освојувач на двојната круна кај нас и се уште актуелен бранител на двата трофеја досега има максимален ефект, а важи за голем фаворит и во денешната пресметка со ГОК Борец. Велешани успеаја да влезат во елитното друштво што е голем успех, но во оваа конкуренција тешко дека ќе можат да парираат.

 • Вардар сервираше реванш за Универзитет во Тетово на почетокот од Втората фаза

  Вардар го доби дербито со Универзитет во Тетово на гости со 3-1 (25-20, 21-25, 25-21, 25-19) и победнички ја отвори Втората фаза -1 во најсилната машка одбојкарска конкуренција кај нас.

 • Одбојкарките на Вардар на домашен погон загубија од Нитра во Челинџ купот

  Одбојкарската екипа на Вардар загуби во дуелот од второто коло на Челинџ купот на ЦЕВ од Нитра со убедливи 3-0. Во оваа рунда од натпреварувањето се одигра еден меч во „балонот“ во Капошвар, а „црвено-црните“ девојки беа експресно елиминирани.

 • Џио Струмица го доби дербито и без пораз ја заврши полусезоната

  Џио Струмица покажа дека е најквалитетна екипа во македонската одбојка и со победа без загубен сет во дербито со Универзитет Тетово (25-23, 25-22, 25-22) го запечати првото место за оваа полусезона.

 • Вардарки ќе го имаат европскиот предизвик во „балон“ во Капошвар

  Одбојкарките на Вардар по службен пат обезбедија наредно коло во Челинџ купот, а натпреварот со словачка Нитра ќе се игра на неутрален терен, во „балон“ во Унгарија.

 • Струмичани единствени победија во гости, триумф и за Лирија и УГД Штип

  Фаворитите на победничка, аутсајдерите на поразена страна, ГОК Борец се пласираше во Втората фаза -1, Универзитет во Тетово го загуби првиот сет сезонава, па Џио Струмица се врати на врвот во Првата лига (мажи) во пресрет на најголемото дерби досега во сезоната. Тоа се карактеристиките и последиците на осмото коло во најсилната македонска одбојкарска конкуренција пред натпреварот во салата „Парк“ во којшто ќе сервираат двете најдобри екипи со идентичен број победи, по осум, со идентичен број бодови, по 24, со идентичен сет-количник (24-1), а единствено со различен однос на освоени и на загубени поени. Токму поради тој параметар, Џио Струмица во дербито ќе влезе од првата, а тетовци од втората позиција на табелата. Дуелот може да разјасни неколку прашања: кој ќе биде прв по овој натпреварувачки сегмент, со оглед дека оваа пресметка е последна од неа, а е во рамки на осмото коло, како и тоа дали освојувачот на двојната круна кај нас ќе ја продолжи доминацијата во меѓусебните дуели. Во последните две сезони, Џио Струмица има четири триумфи на четири средби од коишто три беа на гостински терен. Но ова е се поинакви околности, Универзитет ги потврди големите амбиции со триумф над Вардар со 3-0 во Скопје, а соочувањето со струмичани ќе биде уште една шанса за нивно остварување. Двата тима досега немаа вистинска можност за тест на сопствениот квалитет на домашната сцена и дербито е значајно и од тој аспект, зашто може да даде пореална слика за подготвеноста на македонските репрезентативци пред јануарските квалификации за Еввопското првенство во 2021.

 • Три екипи се издвоија на врвот во Втората фаза на женскиот одбојкарски шампионат

  Шест домашни и една гостинска победа содржеше почетокот на Втората фаза во женскиот македонски одбојкарски шампионат. Во елитниот дел славеа екипите коишто имаа најдобар ефект во воведната етапа од сезоната и на тој начин уште повеќе ја зголемија предноста во трката за полуфинале. Вардарки останаа на чело на табелата откако лесно го совладаа Универзитет во Тетово со само 30 загубени поени. Тоа значи дека имаат максимални седум победи, исто како и одбојкарките на Јанта волеј Кисела вода, но досега освоија два бода повеќе, со напомена дека по оваа рунда е зголемена и разликата во поглед на сет-количникот. Тимот од Кисела вода загуби сет на домашен терен од Наковски волеј, но сепак ја заврши работата, па во меѓусебните дуели со Вардар жени и со Работнички Скопје ќе одлучува за пласманот во Втората фаза -1. Последниот освојувач на двојната круна кај нас се радуваше во пресметката со Струмица жени со 3-0, но по голема битка што е видливо од резултатот во сетовите. Работнички Скопје има шест триумфи досега, еден помалку од водечките екипи, но солидни две повеќе од струмичките тимови и од Универзитет во Тетово.

 • Наместо дерби, доминација на одбојкарите на Вардар против ГОК Борец

  Одбојкарите на Вардар продолжуваат со одличните настапи во домашниот шампионат оваа сезона, откако попладнево ја запишаа својата осма победа, во досега десетте одиграни кола. 

 • Почнува Втората фаза и борбата за полуфиналето на женскиот одбојкарски шампионат

  И покрај големите предизвици, одбојкарките го одработеа првиот дел од сезоната во предвидениот термин, па без пауза ќе ги почнат натпреварите од Втората фаза. Во главниот дел од неа, во којшто заради настап во полуфиналето шест екипи ќе играат двокружно, односно ќе има десет рунди, Вардар жени ќе тргне од пол-позицијата затоа што пренесе максимални шест победи и 18 бода, без ниту еден загубен сет. Прв предизвик за црвено-црните во овој сегмент ќе биде Универзитет во Тетово, кој е последен во ова друштво иако има ист биланс со струмичките конкуренти. Тие исто така се радуваа четирипати, па не успеаја да го разбијат водечкото скопско трио. Шанса за таков резултат ќе имаат на двата неделни меча во коишто Јанта волеј Кисела вода ќе се обиде да го одржи максималниот ефект и по пресметката со Наковски волеј, а Работнички Скопје против Струмица жени ќе го бара шестиот триумф за евентуален прогрес, или, пак, за најмалку да остане на идентична негатива во однос на водечките екипи. Претходно, вардарки немаа проблеми со тетовки на првиот сезонски дуел, а Работнички Скопје загуби сет од Струмица жени.

 • Џио Струмица и Универзитет во Тетово во директен дуел за есенската титула

  Завршните натпревари од првиот дел во најсилната машка одбојкарска лига кај нас, ќе решаваат за водечкото место на табелата, како и за последниот патник во Втората фаза -1, а со тоа и за настап во разигрувањето за титулата. Дербито на сезоната досега ќе биде в понеделник меѓу Џио Струмица и Универзитет во Тетово, како епилог на осмата прволигашка рунда. Претходно, двете најдобри екипи ќе ги одиграат средбите од последното коло од оваа етапа, а во нив струмичани се апсолутни фаворити против Дибра волеј, како и тетовци во градската пресметка со Шкендија. Доколку нема резултатски изненадувања, тогаш ГОК Борец ќе ја задржи позицијата во елитниот квартет и ќе обезбеди учество во главниот лигашки сегмент. Впрочем, на гостувањето во Скопје кај Вардар, велешани имаат можност во директен дуел да се пробијат дури и на третото место, но црвено-црните во пресметката на „Кале“ ќе влезат со амбиција да ја забележат седмата победа, а со тоа да останат на чекор до поразената екипа од дербито во салата „Парк“. Во него, Универзитет во Тетово би требало да влезе од водечката позиција затоа што на седум мечеви не загуби сет, а Џио Струмица во дербито со Вардар славеше со 3-1. Се разбира, ова ќе важи само доколку Универзитет биде беспрекорен во соочувањето со Шкендија утре по коешто ќе биде јасно каков конечен изглед ќе имаат 12-те кола од Втората фаза -1, но и полуфиналето од шампионатот. Дилемата може да биде отстранета и претходно во случај ГОК Борец да освои два сета, а со тоа и бод против Вардар.

 • Македонските тренери во друштво на светските одбојкарски авторитети

  Прилагодувајќи се на здравствената ситуација, асо намера да ги одработи сите проекти со максимален потенцијал, Одделот заразвој на ЦЕВ ќе организира трета серија таканаречени вебинари, односноинтернет семинари предвидени за тренерите и за професорите коишто работат сомлади категории. За нас тоа е значајно затоа што активностите се дел одучилиштниот проект на Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) во којшто повеќеод една година учествува и Одбојкарската федерација на Македонија. На серијамасовни тренинзи одржани во повеќе градови со учество на основни училишта и наклубови, деца на најрана возраст имаа можност да се запознаат со основните елементина играта како своевидна покана за нив да почнат редовно да тренираат одбојка. Како соработник на ЦЕВ, определбата на ОФМ е безрезервно да ги помага сите коишто сенасочени кон работа со млади категории, а во ова време со низа предизвицикоишто ги носи пандемијата, особено е значајно да се одржи фокусот и да седобие нова перспектива за иднината на одбојката кај нас.

 • Македонските одбојкари се 49-ти на светската ранг-листа

  Македонските одбојкари се 49-та светска сила според актуелната ранг-листа на ФИВБ. Во пресрет на јануарските квалификации за Европското првенство наредната година, нашиот национален состав го задржа пласманот иако пред нас има селекции коишто објективно имаат послаб квалитет. Од противниците во групата за настап на претстојниот континентален собир, највисоко котира Турција која е 29-та, Данска, исто така, се погоре од нас, на 43-тото место, а Босна и Херцеговина е 69-та.

 • Данците се откажаа, двата квалификациски турнири ќе се играат во Скопје

  Откако минатата година имаа успешно деби на европските првенства, целта на македонските одбојкари е да остварат постојаност во учествата на континенталните собири. Шансата за тоа се зголемува со оглед дека нашиот главен конкурент во групата го откажа настапот во јануарските квалификации за претстојниот собир во септември 2021-ва. Поради ковид-ограничувањата, Данска нема да игра, па нашата селекција ќе се надмудрува со Турција и со Босна и Херцеговина за европска виза. Тоа е добра перспектива, ако се знае дека македонскиот национален тим е 49-та светска сила според актуелната ранг-листа на ФИВБ, а ЦЕВ го задржа форматот според којшто ќе бидат одредени 24-те репрезентации коишто ќе играат на шампиoнатот во Полска, во Чешка, во Естонија и во Финска.

 • ГОК Борец чекор поблиску до елитната фаза, ќе решава следната рунда

  Екипата на ГОК Борец го совлада Штип УГД Штип со 3-1 (25-12, 25-21, 21-25 и 25-20) во осмото коло од нашата најквалитетна одбојкарска лига на Македонија, а со тоа направи чекор кон настап во Втората фаза -1.

 • Наковски волеј, Универзитет во Тетово и Струмица жени обезбедија место во Втората фаза -1

  Последното, седмо, коло во првиот натпреварувачки дел од македонската женска одбојкарска конкуренција содржеше очекувани резултати, па Наковски волеј, Универзитет во Тетово и Струмица жени им се приклучија на Вардар жени, на Јанта волеј Кисела вода и на Работнички Скопје во Втората фаза -1. Тоа е најдобрата шестка за сезоната 2020/21 којашто ќе продолжи да се надмудрува за пласман во полуфиналето од разигрувањето.

 • Струмичкиот одбојкарски потенцијал повторно беше дел од училиштниот проект на ЦЕВ и на ОФМ

  Здравствените околности влијаеа на спортските настани насекаде, па дури и во професионалниот спорт календарот трпи многу промени поради рестикциите и здравствените протоколи. Оттука, во ситуација кога кај нас во тек се само сениорските првенства, а помладите категории чекаат подобри времиња за да се вратат на теренот, училиштниот прокет на ЦЕВ, чијшто партнер е ОФМ, е одлична, можеби и единствена можност за привлекување потенцијални одбојкари.

 • Одбојкарското дерби за врвот одложено поради коронавирус

  Дуелот на двете непоразени екипи во македонската одбојка меѓу Џио Струмица и Универзитет Тетово е одложен поради појава на коронавирус.

 • Дерби на непоразените во „Парк“ во Струмица

  Кога играат екипите што се на првите четири позиции на табелата, а на тие натпревари се надоврзува директниот дуел на две што се кандидати да бидат во водечкиот квартет, тогаш тоа е содржајно коло во Првата лига (мажи). Значењето на осмото е уште поголемо затоа што се намалува просторот за корекции, па сите калкулации засега се насочуваат на претстојните средби од нашата најквалитетна одбојкарска конкуренција.

Pages