• Струмичките екипи поразени, важни победи за Работнички и Јанта волеј

  Вардарки се во серија од единаесет победи и не го пуштаат врвот во нашата најквалитетна женска одбојкарска лига. Во дербито на четвртото коло од Втората фаза-1, „црвено-црните“ славеа над Наковски волеј со 3-2 и со само еден сезонски пораз ја задржаа предноста во однос на екипата на Работнички Скопје којашто ја искористи домашната поддршка за триумф над Струмица жени со 3-0. Ова значи дека скопските ривали се издвоија во трката за првото место, а со тоа и за подобра почетна позиција во полуфиналето од разигрувањето.

 • Победи за Весна Пробиштип и Џио Струмица, подвиг на тетовчани

  Одбојкарите на Универзитет во Тетово триумфираа над Вардар во дербито на четвртото коло од Втората фаза-1 во најквалитетната македонска одбојкарска конкуренција. Првиот сезонски пораз на водечката екипа значи дека битката за првото место добива дополнителен шарм затоа што водечкото трио во коешто е и Џио Струмица до почетокот на полуфиналето ќе одигра уште четири натпревари. Во нив „црвено-црните“ од Скопје ќе влезат со единаесет победи, една повеќе од актуелниот првак и две во однос на тетовскиот ривал, но тоа не им гарантира дека во разигрувањето ќе тргнат од најдобрата позиција.

 • СЕНЗАЦИЈА: Универзитет во Тетово го совлада лидерот Вардар среде Скопје

  Одбојкарите на Универзитет во Тетово приредија големо изненадување и му го нанесоа првиот пораз во шампионатот на Македонија, предводен од Јовица Симовски. Само тринаесет дена по победата во дербито против Џио Струмица во пет сета, екипата на Вардар загуби во тај-брејк и тоа пред своите гледачи со 2-3 (23-25, 25-15, 25-15, 21-25, 11-15).

 • Џио Струмица и со резервите пресилен за Лирија

  Одбојкарите на Џио Струмица запишаа лесна победа против тетовска Лирија во рамките на четвртото коло од втората натпреварувачка фаза на шампионатот на Македонија. Бранителот на двојната круна на домашен терен славеше со 3-0 во сетови, во натпревар во кој шанса добија и играчите од резервнито состав.

 • Засилениот Наковски волеј на сериозен тест кај Вардар жени

  Одбојкарките на Вардар ќе го пречекаат Наковски волеј во дербито на четвртото коло од Втората фаза-1 во најквалитетното женско одбојкарско друштво. Во малата сала на СРЦ „Кале“, црвено-црните ќе играат за 14-тата победа сезонава иако и без неа секако ќе го задржат првото место на табелата. Наковски волеј е во лоша резултатска серија, но се уште е во водечкото трио затоа што има поголем број бодови од Струмица жени, но доколку сака да остане во трка за второто место, треба да се обиде да влезе во низа, а тоа претпоставува и да победува против подобропласираните екипи. Во случај на пораз, а триумф на Струмица жени на гостувањето кај Работнички Скопје, може да се случи Наковски волеј да го загуби третото место. Доколку тимовите од главниот град ја искористат предноста на домашниот терен во пресметките со струмичките ривалки, тогаш ќе создадат значајна предност и ќе останат сами во битката за првото место на табелата по основниот тек од сезоната.

 • Најдобрите играат меѓусебе, Џио Струмица голем фаворит против Лирија

  Четвртото коло во најсилната машка одбојкарска конкуренција кај нас има тежина на полуфинале во разигрувањето затоа што во него ќе се сретнат првопласираните четири екипи досега. Актуелниот првак, Џио Струмица, ќе ја пречека Лирија, а лидерот Вардар ќе му биде домаќин на Универзитет во Тетово. Бранителите на двојната круна се надеваат дека во салата „Парк“ денеска ќе забележат сигурен успех, а со тоа дека ќе го искористат дербито во Скопје за да му се доближат на Вардар, или пак, да се оддалечат од тетовци за две победи. Во секој случај, доколку составот на Џио Струмица го оствари планираниот десетти триумф сезонава, секако ќе профитира по оваа натпреварувачка рунда. Иако има аутсајдерска улога пред соочувањето со шампионот, Лирија може да одигра растоварено бидејќи има сигурна предност од три победи во трката за влез во разигрувањето.

 • Поранешна одбојкарка на Партизан големо засилување за Наковски волеј

  По одличната полусезона, екипата на Наковски волеј од Струмица неодамна тие се засили со уште едно ново име. Миња Тасиќ, која претходно три сезони настапуваше за Партизан од Белград, е големото засилување за одбојкарската пролет. Со Тасиќ екипата на Наковски волеј ќе атакува кон висок пласман во македонското првенство.

 • Работнички до супер-возбудлива победа во дербито во женската одбојка

  Бранителот на двојната круна во женската одбојка, Работнички Скопје, го затвори колото во шампионатот со супер-возбудлива победа над Наковски Волеј, во пет сета (2-3) и меч кој траеше повеќе од два часа (25-21, 23-25, 13-25, 25-22, 10-15).

 • Јанта волеј Форца го доби трилерот во Струмица

  Одбојкарките на Јанта волеј Форца забележаа исклучително важна победа на гостувањето кај Струмица жени во третото коло од Втората фаза-1 во Првата лига. Иако дебитантот во најсилната конкуренција водеше со 2-0, двократните првенки успеаја да направат целосен пресврт и да се израдуваат на деветтиот првенствен триумф. Со тоа им се доближија на двете струмички екипи на само една победа, што значи дека тимот од Кисела вода остана во трка за четвртото место на табелата коешто обезбедува нстап во полуфиналето од разигрувањето. Составот на Струмица жени ги доби првите два натпревара по зимската пауза и имаше голема шанса да направи тешко достижна предност пред Јанта волеј Форца, а пропушти и можност да се качи на третото место на табелата.

 • Лесни победи на Вардар и Џио Струмица во третото пролетно коло

  Фаворитите забележаа очекувани и лесни победи во саботните натпревари во нашето најквалитно машко одбојкарско друштво. Откако го загуби дербито со Вардар, актуелниот првак Џио Струмица немаше проблеми со Весна Пробиштип и го совлада противникот вторпат сезонава, уште еднаш пред своја публика во „Парк“. Бранителот на двојната круна ја оствари деветтата победа, а со тоа ја задржа предноста во однос на третопласираниот Универзитет во Тетово.

 • Џио Струмица се засили со српскиот универзалец Глигор Поповиќ

  Акутелниот шампион на Македонија во одбојка, Џио Струмица се засили со српскиот интернационалец Глигор Поповиќ од Чачак. Тој треба да помогне во амбициите на клубот да ја одбрани двојната круна од минатата сезона. Поповиќ е универзален играч, кој зад себе има и интернационално искуство. Неговата официјална промоција во дресот на Џио Струмица се очекува утре во дуелот со Весна Пробиштип во „Парк“ во Струмица во 18:00 часот.

 • Познати три полуфиналисти од машкиот одбојкарски Куп на Македонија

  Немаше резултатска неизвесност во натпреварите од четвртфиналето на Купот на Македонија во одбојка за мажи. Универзитет во Тетово со два триумфа во три сета беше посупешен од УГД Штип, на вчерашниот реванш пред своите навивачи.

 • Јанта волеј Форца и Работнички Скопје последни полуфиналисти на Купот

  Одбојкарките на Јанта волеј Форца беа поуспешни од Наковски волеј и во реваншот од четвртфиналето на нашиот одбојкарски куп. По победата со 3-0 на домашен терен во Скопје, на екипата од Кисела вода и беше потребен само еден сет за пласман во полуфиналето, но откако го освои, забележа уште еден успех против ланскиот финалист. На тој начин, Јанта волеј Форца остана во конкуренција за освојување на Куп-пехарот заедно со Работнички Скопје, екипа која што вчера вторпат славеше над Пелистер волеј, сега во својата сала, исто така, со 3-0. Меѓу четирите најдобри уште претходно влегоа составите на Вардар жени и на Струмица жени.

 • Познати три женски и еден машки полуфиналист од Купот на Македонија во одбојка

  Според резултатите од првите натпревари од четвртфиналето на купот, како и квалитетот на екипите, во реваншите од оваа фаза би требало да има неизвесност само на пресметката меѓу Наковски волеј и Јанта волеј Форца. Струмичките одбојкарки лани играа во завршниот меч за пехарот, но доколку сакаат да останат на патот кон истиот успех, денеска треба да надополнат негатива од 3-0 од првата пресметка со скопските ривалки. Екипата на Јанта волеј Форца ја искористи домашната сала за победа со 3-0 минатата среда, така што сега и е потребен само еден сет за да се пласира меѓу четирите најдобри. Ако Наковски волеј успее да слави со 3-0 и со тоа да ја анулира предност на противничките, тогаш за пласман во полуфиналето ќе решава таканаречен „златен“ сет до 15 поени.

 • Либерото Станковска ја напушти Струмица Жени и замина во Германија

  Либерото на OK Струмица Жени, Стефани Станковска официјално заминува од клубот. Пред два дена против Виктори Волеј, Станковска го одигра последниот првенствен натпревар, бидејќи деновиве заминува во Германија на времена работа и ќе продолжи да игра во одбојкарските шампионати на Германија. 

 • Никола Ѓорѓиев блесна со 24 поени, Фридрисхафен им се врати на победите

  Откако пред неколку дена ги заврши настапот во Лигата на шампионите, германскиот првак Фридрихсхафен, каде што настапува македонскиот репрезентативец Никола Ѓоргиев, им се врати на победите во домашниот шампионатот. Во рамките на 18. коло на Бундеслигата. екипата на Ѓоргиев славеше против Унтерахинг со 3-1 (25-18, 25-16, 23-25, 25-23).

 • Одбојка

  Одбојкарски спектакл во „Кале“, лидерот ги одби сите напади на Џио Струмица

  Големото дерби на македонскиот шампионат меѓу Вардар и Џио Струмица целосно ги оправда очекувањата на фановите. Надигрувањето на двете најдобри екипи во нашата земја донесе пет сета и конечна победа на „црвено-црните“. Гостите на двапати ја анулираа предноста на противникот и се изборија за одлучувачки сет, во кој загубија сили и речиси без борба им ја препуштија победата на вардарци.

 • Вардар го доби трилерот против струмичани и остана прволигашки лидер

  Големото дерби на македонскиот шампионат заврши во полза на Вардар кој со 3-2 успеа да ја надигра второпласираната Џио Струмица на домашен терен (25-14, 20-25, 25-21, 20-25, 15-6).

 • Лирија и Универзитет во Тетово впишаа значајни гостински победи

  Најдобрите две екипи досега во нашиот одбојкарски шампионат ќе играат во дербито на второто коло од Втората фаза-1. За разлика од есенскиот дел, сега Вардар ќе ја има предноста на домашниот терен во малата сала на СРЦ „Кале“ во Скопје, во којашто Џио Струмица ќе се обиде да се реваншира за поразот пред своја публика во декемвриското соочување. Тогаш вардарци беа подобри во сите елементи, имаа 11 поени повеќе од напад, девет наспроти шест аса и 17 наспроти 23 грешки, па актуелниот првак загуби со 3-0. Поради тој успех, Вардар во дербито ќе влезе од првото место на табелата со максимален ефект досега, а Џио Струмица има осум победи и еден пораз.

 • Голема победа за Наковски волеј на теренот на Јанта волеј Форца

  Одбојкарките на Вардар жени беа резултатски убедливи против Работнички Скопје во дербито на втората рунда од лигашката Втората фаза-1. Во малата сала на арената „Борис Трајковски“, црвено-црните им вратија на ривалките за идентичниот пораз во есенскиот меѓусебен дуел, а со тоа и го освоија врвот на табелата во нашата најквалитетна женска одбојкарска конкуренција. Вардарки сега имаат биланс 12-1, а Работнички 11-2, со оглед дека бранителките на двојната круна загубија и од Струмица жени на гостувањето во претходната натпреварувачка етапа. Со задоволството од овој триумф, екипата на Вардар жени вчера ја заврши и обврската во купот, па по втората победа над Виктори волеј, овој пат дома, исто така со 3-0, го потврди пласманот во полуфиналето. На реваншот од фазата на најдобрите осум беше 25-11, 25-10 и 25-17.

Pages