• Струмичко-скопските пресметки го кројат врвот на табелата кај дамите

  Четвртфиналните натпревари од купот завршија со очекувани резултати, а изненадување немаше ниту на двомечот меѓу Наковски волеј и Јанта волеј Кисела вода, па скопскиот тим во реваншот успеа да ја надополни негативата од 3-0 од струмичкиот натпревар, со што најдобрите четири екипи во Првата лига најавија завршна трка и за куп-пехарот. Досегашните резултати во првенството оставаат мала надеж за Наковски волеј дека може да влезе во водечкиот квартет, но за да го стори тоа, потребно е да слави над Вардар жени 2019 во утрешниот дуел од петтото коло во Втората фаза-1.

 • Џио Струмица сигурен лидер, следи дерби-битка за второто место

  Откако остварија по една победа на претходните две меѓусебни пресметки сезонава, Вардар и Универзитет во Тетово утре повторно ќе ги тестираат своите потенцијали, во овој случај за второто место на табелата во елитниот сегмент од македонската машка одбојкарска лига.

 • Очекувани резултати, фаворитите во мак-одбојката продолжуваат во Купот

  Реванш средбите од четвртфиналето во македонскиот одбојкарски куп завршија со очекувани резултати коишто одговараат на квалитетот на екипите сезона, а беа и логично продолжување на епилогот на првите натпревари. Вардар жени 2019, Работнички Скопје и Струмица жени обезбедија настап во елитната четворка, исто како и Џио Струмица, Вардар и Шкендија, коишто му се придружија на Универзитет во Тетово во машкото полуфинале.

 • Одбојка

  Нема јунаци кои може да го сопрат освојувачот на „двојната круна“

  Екипата на Џио Струмица уште еднаш потврди дека е најдобра екипа во одбојкарскиот шампионат на Македонија. Избраниците на Ричлиев ја казнија секоја грешка на Вардар и во дербито славеа со 0-3 (21-25,16-25, 15-25), со што остануваат единствени без неуспех на домашната сцена. Вардар, кој претрпе доста промени оваа зима, со добра игра беше рамноправен само во првиот сет, кога му даваше голем отпор на противникот, а се останато беше во знакот на гостинот од Струмица. ЏИО Струмица по овој меч има 12 победи на 12 меча и само два загубени сета.

 • Моќната Џио Струмица го збриша Вардар, за 12/12 во мак-одбојката

  Екипата на Џио Струмица уште еднаш потврди дека е најдобра екипа во одбојкарскиот шампионат на Македонија. Избраниците на Ричлиев ја казнија секоја грешка на Вардар и во дербито славеа со 0-3 (21-25,16-25, 15-25), со што остануваат единствени без неуспех на домашната сцена.

 • Струмица го урна митот за непобедливите вардарки

  Екипата на Струмица жени оствари голема победа на гостувањето кај Вардар жени 2019 во четвртото коло од Втората фаза-1 во нашата најсилна женска одбојкарска конкуренција. За црвено-црните од Скопје тоа беше прв пораз сезонава, но и покрај тоа што не успеаја да го задржат максималниот биланс, одбојкарките на Вардар се уште се на чело на прволигашката табела.

 • Фаворитите без проблем обезбедија полуфинале на женскиот одбојкарски Куп

  Досега одиграните три натпревари од четвртфиналето на женскиот одбојкарски Куп завршија во три сета. Водечката екипа во шампионатот, Вардар жени 2019, славеше кај Универзитет во Тетово, а третопласираниот Работнички Скопје ја потврди фаворитската улога во Битола против Пелистер волеј. Наковски волеј, пак, со ист резултат го доби одмерувањето на силите со Јанта волеј Кисела вода, по што на реваншот во Скопје, на второпласираниот тим во првенството му е потребна победа во три сета доколку сака да се избори за решавачки „златен сет“ до 15 поени за учество во полуфиналето.

 • Одбојкарките до 16 години во март на Балканијадата во Србија

  Македонската одбојкарска женска репрезентација до 16 години во месец март ќе има активност и ќе настапи на Балканијадата која ќе се игра во Србија.

 • Универзитет во Тетово до Куп-полуфинале, Џио Струмица го доби првиот меч со Лирија

  Шампионот на Македонија, Џио Струмица очекувано немаше проблеми и во три сета го доби првиот четвртфинален меч против Лирија во рамки од Купот на Македонија.

 • Џио Струмица со пресврт го доби Универзитет во Тетово

  Екипата на Џио Струмица остана без пораз и го доби дербито против Универзитет од Тетово на домашен терен (24-26, 25-15, 25-19, 25-16) во 11. коло од Првата државна лига на Македонија.

 • Дерби за врвот на двете скопски екипи на почетокот на женската одбојкарска пролет

  Откако завршија со претколото од купот, македонските одбојкарки ќе се вратат на првенствените обврски со исклучително содржајното трето коло во Втората фаза. Во нејзиниот елитен сегмент, Работнички Скопје ќе го пречека тимот на Вардар жени 2019 кој досега забележа осум победи и е единствен со максимален ефект. Освојувачот на двојната круна во 2019-та претрпе пораз од Јанта волеј Кисела вода во есенскиот дел од шампионатот, но доколку ги совлада црвено-црните со 3-0 или со 3-1, по денешниот натпревар ќе го преземе водечкото место на табелата. Меѓусебниот дуел на ривалките е можност за Јанта волеј Кисела вода да напредува од третото место, или, пак, да остане на него, но да има ист број победи (осум) како и Вардар жени и Работнички Скопје. Се разбира, за да ја подобри позицијата пред решавачките битки, составот на Јанта волеј Кисела вода треба да ја заврши својата задача, а тоа е да го совлада Универзитет во Тетово, кој е на последното, шесто, место во Втората фаза-1. Четири триумфи како тетовки оствари и Наковски волеј во пресрет на локалното дерби со Струмица жени. Резултатот од овој меч ќе има директно влијание во битката за пласман во полуфиналето од елиминацискиот дел од сезоната. Екипата на Струмица жени има амбиција да биде во елитната четворка, досега забележа пет победи, така што доколку слави над одбојкарките на Наковски волеј, тогаш ќе биде два чекора пред саботниот ривал.

 • Фаворитите се избегнаа во четвртфиналето на одбојкарскиот Куп

  Ждрепката за четвртфиналето на македонскиот одбојкарски куп не донесе дерби натпревари во фазата на најдобрите осум. Водечкиот тим во првенството, Џио Струмица, ќе игра со Лирија, второпласираниот Универзитет во Тетово ќе ги одмери силите со Весна Пробиштип, Штип УГД Штип ќе го предизвика Вардар, а Шкендија ќе бара влез во полуфиналето против ГОК Борец.

 • Одбојкарско дерби во Струмица, Универзитет Тетово посакува одмазда

  Машката клупска одбојка во Македонија се враќа на сцената. По големиот успех на репрезентацијата и пласманот на Европското првенство, следи реактивација на шампионатот, каде во втората фаза се наоѓаат три екипи кои имаат амбиции за шампионската титула.

 • Виктори Волеј падна во Битола, и Струмица и Наковски волеј обезбедиja Куп-четвртфинале

  Фаворитите Струмица Жени и Наковски Волеј со победи во Купот на Македонија ја стартуваа ова 2021 година. Во рамките на осминафиналните мечеви од ова натпреварување, три од четири струмички прволигаши обезбедија пласман во четвртфиналето.

 • Одбојката се враќа на сцена, првите клупски мечеви за 2021 година во Купот

  Откако годината почна со репрезентативен успех и со пласман на македонските одбојкари на Европското првенство годинава, а до нивната следна активност – учеството во Европската лига, на сцена повторно ќе биде домашната клупска одбојка. Вториот дел од календарот за сезоната 2020/21 ќе почне со куп-натпреварите, со осминафиналното разигрување во двете конкуренции, по што претстојниот викенд ќе продолжи првенството во двете сениорски лиги.

 • Одбојкарите на прием во АМС: Тие се пример како се бранат боите на државата

  По јубилејната 70-та победа во официјалните 152 натпревари, македонските одбојкари повторно ќе играат на Европско првенство. По тој повод Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција на која свои излагања имаа директорот Наумче Мојсовски, дел од репрезентацијата и членови на Oдбојкарската федерација.

 • Македонската „магија“ и смечот на Ѓорѓиев е нај-одбојкарски потег во нашата група!

  Македонската одбојкарска репрезентација ќе игра на ново Европско првенство (ЕП) откако квалификациите во Скопје ги заврши меѓу најдобрите второпласирани репрезентации, а два потега на нашиот национален тим се најдоа меѓу најдобрите во групата Ц.

 • Одбојкарите ќе добијат премија од 20.000 евра за пласманот на Европско првенство

  Најдобрите македонски одбојкари ќе поделат премија во висина од 20.000 евра за пласманот на Европско првенство во септември оваа година. Веста ја потврди првиот човек на Одбојкарската федерација на Македонија.

 • Одбојка

  Сладок реванш против Турција, за нов голем одбојкарски собир

  Одбојкарската репрезентација на Македонија славеше со 3-1 во сетови над Турција и обезбеди пласман на Европското првенство. Со слаткиот реванш за Турција, за поразот на деби-настапот во Љубљана на првенствата, Македонија зачекори на нов голем одбојкарски настан. 2021 година е историска година за македонскиот спорт, затоа што три колективи во екипен спорт играат меѓу најдобрите, а можно е да се добие уште еден, во името на кошаркарите, кои го чекаат крајот на квалификациите.

 • Тони Стојановски со нов легендарен коментар по пласманот на одбојкарите на ЕП!

  Она што пред некој месец им успеа на фудбалерите, овој пат го направија одбојкарите. Ќе играат на Европското првенство (ЕП), а коментаторот Тони Стојановски на националниот сервис имаше нов легендарен говор.

Pages