• Џио Струмица и ГОК Борец го отвораат седмото коло, дербито утре во Тетово

  Седмото коло од Втората фаза содржи натпревари коишто ќе решаваат за второто место во двете квалитативни конкуренции. Во елитната, Универзитет во Тетово ќе го пречека Вардар со амбиција да направи предност од две победи во однос на ривалот, а со тоа да обезбеди подобра позиција во пресрет на нивниот, се повеќе извесен, меѓусебен дуел во полуфиналето од разигрувањето. Тетовци досега остварија биланс 11-4, а црвено-црните 10-5, но за разлика од првата пресметка во Втората фаза-1 кога скопскиот тим се радуваше на гостински терен, сега составите имаат поинаков квалитет, па домашниот во средбата ќе влезе со фаворитска улога. Ако ја потврди, ќе се радува на третиот триумф во четвртиот сезонски настап против Вардар. Универзитет досега беше подобар на двете соочувања во Скопје, а третопласираната екипа на табелата славеше во Тетово. Во Втората фаза-1, Џио Струмица денеска против ГОК Борец треба само да го завери 16. првенствен успех, а со тоа да ја продолжи максималната серија против велешани со коишто ќе се соочи во полуфиналето на разигрувањето.

 • Одбојкарките доживеаја нов пораз, загубија и од Турција

  Нашите пионерки го претрпеа третиот пораз во третиот натпревар на квалификациите за Европското првенство 2021 и во три сета загуби од Турција (11-25, 13-25 12-25).

 • Љафтов со 12 поени го потврди првото место на Хебер во Бугарија

  Македонскиот одбојкарски репрезентативец Александар Љафтов имаше одличен натпревар за Хебер Пазарџик од Бугарија, во победата над Марек Унион со 3-1 во сетови (14-25, 25-21, 25-16, 26-14) и го потврди првото место на неговиот тим.

 • Ѓорѓи Ѓорѓиев и Завјерче по историја – ќе ловат прва Куп-титула во Полска

  Македонскиот одбојкарски репрезентативец Ѓорѓи Ѓорѓиев и неговиот тим Завјерче овој викенд ќе имаат голем предизвик, со настап на завршниот Ф4-турнир во одбојкарскиот Куп на Полска кој се одржува во Краков.

 • Одбојкарките до 16 години со пораз ги отворија квалификациите за ЕП

  Одбојкарската репрезентација на Македонија до 16 години со пораз од Србија од 0-3 (16-25, 13-25, 12-25) ги стартуваа квалификациите за пласман на Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра оваа година.

 • Македонските пионерки ги почнуваат квалификациите за ЕП во одбојка

  Македонските одбојкарки до 16 години (генерација 2006 и помлади) од утре до сабота ќе учествуваат на квалификацискиот турнир за Европското првенство годинава. Во салата „Владе Дивац“ во Врњачка бања, нашата репрезентација утре во првото коло ќе сервира против домаќинот Србија, в среда ќе се сретне со Бугарија, ден потоа ќе ги одмери силите со Турција, а во фрекфентниот ритам со четири натпревари во четири дена ќе влезе и соочувањето со Романија в петок.

 • Кристоф Де Лус предаваше во Скопје, како дел од проектот „Играј одбојка, расти со неа“

  Еразмус+ проектот „Играј одбојка, расти со неа“ организиран од ЦЕВ чијшто постојан партнер минатите две години е и Одбојкарската федерација на Македонија, кај нас повторно донесе детски насмевки и љубопитни погледи, како и учење низ игра, но овој пат не само за децата, туку и за одбојкарските тренери и за професорите по физичко воспитување. Можеби случајно, но секако симболично, на местото каде што македонската машка репрезентација неодамна обезбеди второ учество на европско првенство, салата „Борис Трајковски“ во Скопје, беше одржана работилница, а предавач беше Белгиецот Кристоф де Лус. Тренерот со светско реноме кога е во прашање работа со деца во почетна тренинг фаза, одржа предавање за 86 наши тренери и професори по физичко коишто имаа можност да научат специфични вежби токму за оваа возрасна категорија.

 • Вардарки на доминантен начин славеа во дербито со Јанта Волеј

  Екипата на Вардар Жени ја продолжи доминацијата во домашната одбојка оваа сезона, откако во вечерашното дерби со второпласираниот тим на Јанта Волеј Кисела вода славеше со убедливи 3-0 во сетови и ја потврди лидерската позиција на табелата. 

 • Прекин во Кичево, сигурна победа на Работнички Скопје против Наковски волеј

  Веќе нема отворени прашања во контекст на учесниците во полуфиналето од разигрувањето во најсилната македонска женска одбојкарска конкуренција. Наковски волеј загуби кај Работнички Скопје, а Струмица жени ја потврди фаворитската улога на свој терен против Универзитет во Тетово, па овие две екипи со по девет победи имаат недостижна предност пред Наковски на три кола од крајот на Втората фаза-1 во натпреварувањето. Според досегашните резултати и изгледот на табелата, во преостанатите средби ќе биде решено прашањето за првото и за третото место, а со тоа и за формирањето на полуфиналните двојки. Во таа насока големо значење ќе има денешното дерби меѓу Вардар жени 2019 и Јанта волеј Кисела вода, двата тима коишто досега загубија само по еднаш на 12 настапи. Црвено-црните се на водечката позиција затоа што имаат два бода повеќе од противничките против коишто се радуваа на првиот натпревар одигран во Кисела вода со 3-0. Потоа вардарки претрпеа домашен пораз од Струмица жени, а одбојкарките на Јанта волеј не кикснаа и остварија четири победи по ред, така што ја задржаа можноста во директна пресметка со конкурентот да се надмудруваат за првото место. Се разбира дека успех денеска во малата сала на арената „Борис Трајковски“ нема да значи целосно завршена работа зашто до крајот на лигашкиот сегмент има уште три рунди.

 • Џио Струмица останува максимален, Лирија поразена во Пробиштип

  Шестото коло од Втората фаза во машката одбојкарска македонска лига донесе очекувани резултати. Во елитната група, Џио Струмица ја забележа 15-тата победа сезонава, со што го задржа максималниот биланс. Вардар не беше закана во салата „Парк“ затоа што освои 49 поени во натпреварот што само формално го носеше епитетот дерби. Квалитетот на Џио Струмица е неспоредлив со оној на црвено-црните, па скопскиот тим сега заостанува зад Универзитет во Тетово еден триумф и четири бода. Тоа значи дека доколку го загуби директниот дуел наредниот викенд, значително ќе се оддалечи од можноста да му конкурира на ривалот за второто место. Тетовци во саботата немаа проблеми во Велес кај ГОК Борец и го запишаа 11-ти успех во ова првенство.

 • Џио Струмица првпат загуби бод, но го доби дербито со Универзитет во Тетово

  Одбојкарите на Џио Струмица го добија дербито на 14. коло во Првата македонска лига, откако на гостински терен го добија Универзитет од Тетово со 3-2. 

 • Голема победа на Струмица жени, Работнички жени падна на четвртото место 

  Фаворизираните екипи ја потврдија улогата, а Струмица жени го доби дербито со Работнички Скопје и на сметка на противничките го презеде третото место на табелата во најквалитетната македонска одбојкарска конкуренција. 

 • Евроволејот стартува на први септември, Македонија чека на групата

  Европското првенство (ЕП) во одбојка за мажи ќе стартува на 1 септември со по еден натпревар во две групи, додека останатите две групи ќе стартуваат еден, односно два дена подоцна.

 • Струмица жени и Работнички Скопје играат директен дуел за третото место

  Ако се суди според досегашните резултати, единствената промена на табелата што може да ја донесе шестото коло во Втората фаза-1 од најквалитетната женска македонска одбојкарска лига, се однесува на третото место со оглед дека Вардар жени 2019 и Јанта волеј Кисела вода направија солида предност на водечките две позиции. Струмица жени ќе го пречека Работнички Скопје со намера да ја забележи осмата првенствена победа, а со тоа да се изедначи со ривалот според тој статистички податок. Доколку го направат тоа со три освоени бода, значи без, или, пак, со само еден загубен сет, тогаш струмичанки ќе исчекорат на третото место, а освојувачот на двојната круна од 2019 ќе биде четврти.

 • Лидерот Џио Струмица на сериозен испит во Тетово

  На прв поглед, саботните натпревари во петтото коло од Втората фаза во македонскиот машки одбојкарски шампионат се лесни за прогноза, а тоа значи дека некои од екипите ја носат фаворитската улога. Во елитното друштво, Вардар ќе го пречека ГОК Борец со амбиција третпат сезонава да слави над противникот од Велес, а на тој начин да се врати на победнички патеки по двата пораза од водечките состави. Без разлика на резултатот, црвено-црните не можат да го загрозат второто место на Универзитет во Тетово, како што и ГОК Борец не може да напредува од четвртата позиција. Низата од пет порази во првенството од коишто четири се во овој натпреварувачки сегмент, целосно го опишуваат квалитетот во водечкиот квартет, па станува се поизвесно дека вардарци ќе немаат сили да им парираат на Универзитет во Тетово и на Џио Струмица.

 • Македонија ќе го организира завршниот турнир во Сребрената лига

  Денешната седница на Бордот на администрација на европската куќа на одбојката донесе убави вести за Македонија.

 • Михајловиќ ги собра најдобрите македонски одбојкарки до 19 години пред евро-квалификациите

  Февруари е исклучително фрекфентен месец со четири првенствени кола и со три термини за купот, македонската репрезентација за одбојкарки до 19 години повторно е на собир подготвувајќи се за настапот на Европското првенство наредната година, чијшто домаќин ќе биде ОФМ. Селекторот Ненад Михајловиќ и неговиот стручен штаб сакаат максимално да го искористат секој можен период за да го исполнат планот, па во овие четири дена (од вчера до четврток) работат во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.

 • Одбојкарскиот селектор Матијашевиќ ја презема клупата на ПАОК

  Никола Матијашевиќ, селекторот на македонската одбојкарска репрезентација, ѝ се враќа на клупската одбојка и е назначен за нов тренер на грчкиот прволигаш ПАОК.

 • Лесни победи за одбојкарките на Вардар жени и Работнички Скопје

  Екипата на Вардар жени 2019 се врати на победнички патеки и го обезбеди првото место во нашиот женски одбојкарски шампионат по половина од Втората фаза-1. Откако го претрпеа единствениот пораз досега во пресметката со Струмица жени, скопските „црвено-црн“и убедливо славеа на гостувањето кај Наковски волеј, па нивната челна позиција не може да биде загрозена без оглед на епилогот на денешнот натпревар меѓу Струмица жени и Јанта волеј Кисела вода. Во него, домашниот тим ќе игра за осмата првенствена победа, а доколку биде изразена со три бода, тогаш ќе се врати на третата позиција на табелата.

 • Голема тетовска победа среде Скопје, лидерот Џио Струмица неприкосновен на врвот

  Одбојкарите на Универзитет во Тетово вторпат сезонава го совладаа Вардар и потврдија дека се главен антагонист на лидерот Џио Струмица. Дуелот во СРЦ „Кале“ целосно мина во знакот на „жолтите“ од Тетово. Во ниту еден од трите сета немаше неизвесност, а одбојкарите на Универзитет во Тетово доминираа во секој сегмент. 

Pages