• Карановиќ: Планот е националните првенства да завршат во јуни

  На вeчерашната видео конференција меѓу челните лица од спортските федерации од земјава, наречена „Спортот во услови на ковид-19“, учество зедоа претставници од кошаркарската, фудбалската, одбојкарската, ракометната федерација и претставник од Македонскиот олимписки комитет. 

 • ЦЕВ стави крај на европската сезона, шампиони нема да има

  Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) нема да подели ниту еден трофеј планиран за клупската сезона 2019/20. Тоа значи дека сезоната е завршена за Лигата на шампионите, ЦЕВ и Челинџ Купот. 

 • Лекции и демонстрација на вежби за најмладите од одбојкарите на Вардар

  Одбојката е еден од спортовите за најправилен развој на телото и голем дел од спортистите од овој колективен спорт се вистински атлети, често и модели и дел од модните трендови. Деновиве, кога во нашата земја реалност се само инвидуалните домашни тренинзи, лидерот во одбојкарскиот шампионат на Македонија наметна убав тренд.

 • Одбојката останува без Лигата на нациите во 2020 година?

  Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ) разгледува опции и можно е да донесе одлука во актуелната година да не се игра Лигата на нациите.

 • Ѓорѓиев: Куќата сега пак е полна, повторно сум заедно со најмилите

  Најдобриот македонски одбојкар Никола Ѓорѓиев максимално ги почитуваше препораките и успешно ја мина самоизолацијата по враќањето од Германија каде со успех го носеше дресот на бундеслигашот Фридридсхафен.

 • Русија на „зелена маса“ доби одбојкарски шампиони по прекинот на првенствата

  Многу национални федерации се одлучија уште на крајот од март да прогласат национални шампиони. Нема вреќе за чекање и планирање, бидејќи наскоро ќе дојде и новата сезона, а за таа да не биде целосно пореметена, потребни се итни мерки.

 • Најдобриот светски одбојкар се зарази со коронавирус

  Коронавирусот се повеќе ги „напаѓа“ и спортистите, а последен од нив кој „настрада“ е најдобриот светски одбојкар.

 • Најдобриот македонски одбојкар си замина од Германија

  Никола Ѓорѓиев, најдобриот македонски одбојкар и капитен на репрезентацијата, си замина од редовите на Фридрисхафен и откако ќе се смири ситуацијата со коронавирусот во Европа ќе размислува што понатаму во кариерата.

 • ФИВБ ја одложи Лигата на нации во одбојка за првиот слободен термин

  Одбојкарскиот спорт исто така се соочува со големи проблеми со календарот на натпревари, па многу веројатно ќе мора да се откаже од едно натпреварување во интерес на друго. Меѓународната одбојкарска федерација потврди дека оваа година најверојатно нема да се одржи Лигата на нации поради ширењето на коронавирусот ширум светот.

 • Коронавирусот ја стопира и одбојката во Македонија

  Одбојкарската федерација на Македонија (ОФМ) соопшти дека во наредниот период ќе бидат заклучени салите и нема да се играат натпревари во сениорска и младинска конкуренција, по препорака на Владата поради мерките за коронавирусот.

 • Струмичките екипи поразени, важни победи за Работнички и Јанта волеј

  Вардарки се во серија од единаесет победи и не го пуштаат врвот во нашата најквалитетна женска одбојкарска лига. Во дербито на четвртото коло од Втората фаза-1, „црвено-црните“ славеа над Наковски волеј со 3-2 и со само еден сезонски пораз ја задржаа предноста во однос на екипата на Работнички Скопје којашто ја искористи домашната поддршка за триумф над Струмица жени со 3-0. Ова значи дека скопските ривали се издвоија во трката за првото место, а со тоа и за подобра почетна позиција во полуфиналето од разигрувањето.

 • Победи за Весна Пробиштип и Џио Струмица, подвиг на тетовчани

  Одбојкарите на Универзитет во Тетово триумфираа над Вардар во дербито на четвртото коло од Втората фаза-1 во најквалитетната македонска одбојкарска конкуренција. Првиот сезонски пораз на водечката екипа значи дека битката за првото место добива дополнителен шарм затоа што водечкото трио во коешто е и Џио Струмица до почетокот на полуфиналето ќе одигра уште четири натпревари. Во нив „црвено-црните“ од Скопје ќе влезат со единаесет победи, една повеќе од актуелниот првак и две во однос на тетовскиот ривал, но тоа не им гарантира дека во разигрувањето ќе тргнат од најдобрата позиција.

 • СЕНЗАЦИЈА: Универзитет во Тетово го совлада лидерот Вардар среде Скопје

  Одбојкарите на Универзитет во Тетово приредија големо изненадување и му го нанесоа првиот пораз во шампионатот на Македонија, предводен од Јовица Симовски. Само тринаесет дена по победата во дербито против Џио Струмица во пет сета, екипата на Вардар загуби во тај-брејк и тоа пред своите гледачи со 2-3 (23-25, 25-15, 25-15, 21-25, 11-15).

 • Џио Струмица и со резервите пресилен за Лирија

  Одбојкарите на Џио Струмица запишаа лесна победа против тетовска Лирија во рамките на четвртото коло од втората натпреварувачка фаза на шампионатот на Македонија. Бранителот на двојната круна на домашен терен славеше со 3-0 во сетови, во натпревар во кој шанса добија и играчите од резервнито состав.

 • Засилениот Наковски волеј на сериозен тест кај Вардар жени

  Одбојкарките на Вардар ќе го пречекаат Наковски волеј во дербито на четвртото коло од Втората фаза-1 во најквалитетното женско одбојкарско друштво. Во малата сала на СРЦ „Кале“, црвено-црните ќе играат за 14-тата победа сезонава иако и без неа секако ќе го задржат првото место на табелата. Наковски волеј е во лоша резултатска серија, но се уште е во водечкото трио затоа што има поголем број бодови од Струмица жени, но доколку сака да остане во трка за второто место, треба да се обиде да влезе во низа, а тоа претпоставува и да победува против подобропласираните екипи. Во случај на пораз, а триумф на Струмица жени на гостувањето кај Работнички Скопје, може да се случи Наковски волеј да го загуби третото место. Доколку тимовите од главниот град ја искористат предноста на домашниот терен во пресметките со струмичките ривалки, тогаш ќе создадат значајна предност и ќе останат сами во битката за првото место на табелата по основниот тек од сезоната.

 • Најдобрите играат меѓусебе, Џио Струмица голем фаворит против Лирија

  Четвртото коло во најсилната машка одбојкарска конкуренција кај нас има тежина на полуфинале во разигрувањето затоа што во него ќе се сретнат првопласираните четири екипи досега. Актуелниот првак, Џио Струмица, ќе ја пречека Лирија, а лидерот Вардар ќе му биде домаќин на Универзитет во Тетово. Бранителите на двојната круна се надеваат дека во салата „Парк“ денеска ќе забележат сигурен успех, а со тоа дека ќе го искористат дербито во Скопје за да му се доближат на Вардар, или пак, да се оддалечат од тетовци за две победи. Во секој случај, доколку составот на Џио Струмица го оствари планираниот десетти триумф сезонава, секако ќе профитира по оваа натпреварувачка рунда. Иако има аутсајдерска улога пред соочувањето со шампионот, Лирија може да одигра растоварено бидејќи има сигурна предност од три победи во трката за влез во разигрувањето.

 • Поранешна одбојкарка на Партизан големо засилување за Наковски волеј

  По одличната полусезона, екипата на Наковски волеј од Струмица неодамна тие се засили со уште едно ново име. Миња Тасиќ, која претходно три сезони настапуваше за Партизан од Белград, е големото засилување за одбојкарската пролет. Со Тасиќ екипата на Наковски волеј ќе атакува кон висок пласман во македонското првенство.

 • Работнички до супер-возбудлива победа во дербито во женската одбојка

  Бранителот на двојната круна во женската одбојка, Работнички Скопје, го затвори колото во шампионатот со супер-возбудлива победа над Наковски Волеј, во пет сета (2-3) и меч кој траеше повеќе од два часа (25-21, 23-25, 13-25, 25-22, 10-15).

 • Јанта волеј Форца го доби трилерот во Струмица

  Одбојкарките на Јанта волеј Форца забележаа исклучително важна победа на гостувањето кај Струмица жени во третото коло од Втората фаза-1 во Првата лига. Иако дебитантот во најсилната конкуренција водеше со 2-0, двократните првенки успеаја да направат целосен пресврт и да се израдуваат на деветтиот првенствен триумф. Со тоа им се доближија на двете струмички екипи на само една победа, што значи дека тимот од Кисела вода остана во трка за четвртото место на табелата коешто обезбедува нстап во полуфиналето од разигрувањето. Составот на Струмица жени ги доби првите два натпревара по зимската пауза и имаше голема шанса да направи тешко достижна предност пред Јанта волеј Форца, а пропушти и можност да се качи на третото место на табелата.

 • Лесни победи на Вардар и Џио Струмица во третото пролетно коло

  Фаворитите забележаа очекувани и лесни победи во саботните натпревари во нашето најквалитно машко одбојкарско друштво. Откако го загуби дербито со Вардар, актуелниот првак Џио Струмица немаше проблеми со Весна Пробиштип и го совлада противникот вторпат сезонава, уште еднаш пред своја публика во „Парк“. Бранителот на двојната круна ја оствари деветтата победа, а со тоа ја задржа предноста во однос на третопласираниот Универзитет во Тетово.

Pages