• „Универзитетскиот дуел“ во одбојка му припадна на поискусниот

  Колото во одбојкарскиот шампионат во Македонија се затвори со „универзитетскиот дуел“ меѓу УГД Тетово и УГД Студент од Штип, а победата им припадна на тетовчани со сигурни 3-0 во сетови.

 • Три екипи максимални по второто коло на одбојкарскиот шампионат

  Три екипи досега остварија максимален биланс по два одиграни натпревара во Првата машка лига, а две од нив се без загубен сет, но поради подобар поен-количник, Џио Струмица може да пофали дека е на првото место на табелата во најквалитетната македонска одбојкарска конкуренција. Освојувачот на двојната круна од последната целосно одиграна сезона, ланската не заврши поради пандемијата, триумфираше на гостувањето кај Весна Пробиштип со два доминантни и еден порамноправен сет.

 • Јанта, Пелистер и Универзитет во Тетово сезоната ја почнаа со победа

  Две убедливи домашни победи и една исклучително значајна гостинска содржеа саботните средби со коишто почна 29. сезона во македонската најсилна женска одбојкарска конкуренција. Екипата на Универзитет во Тетово направи пресврт на гостувањето во Скопје и освои три капитални бода против Јанта волеј Форца. Со оглед дека во есенската фаза од првенството целта ќе биде да се освои едно од првите три места на табелата во двете групи, а за разлика од претходните години системот е скратен поради коронакризата, секоја победа, особено ако е над директен ривал, има огромен удел во реализација на амбициите во првата натпреварувачка етапа.

 • Победа како на тренинг на Џио Струмица во Пробиштип

  Викендов во нашата земја беа одиграни натпреварите од второто коло на шампионатот на Македонија во одбојка. Фаворитот за титулата, одбојкарите на Џио Струмица славеа на гостувањето кај Весна Пробиштип со 0-3 (12-25, 20-25, 10-25).

 • Одбојка

  Почна најмладиот одбојкарски шампионат досега, девојките полни со ентузијазам

  Првпат поделени во две групи, македонските одбојкарски клубови започнаа со натпревари за бодови. Секаде празни сали, почитување на мерките и многу млади девојки. Никогаш немало толку млади одбојкарки во сите екипи, а како фаворитки остануваат скопските и струмичките екипи. Има квалитет и меѓу останатите екипи, но не и за титула.

 • Пелистерки убедливи на дебито против немоќната Ускана

  Денес започна женскиот одбојкарски шампионат на Македонија, а фаворитите ја исполнија својата улога и впишаа први бодови. Во спортската сала на СМУ „Јован Калаузи“ во Битола, Пелистер Волеј лесно и без драматика ја совлада екипата на Ускана од Кичево со 3-0 (25-8, 25-15; 25-9).

 • Вардар како фурија мина низ Кисела Вода, деби на 14-годишниот Димовски

  Одбојкарите на Вардар лесно и убедливо стигнаа до победата и на вториот овосезонски натпревар, на кој „црвено-црните“ му гостуваа во Кисела Вода на тимот на Јанта Волеј и против кого славеа со 3-0 во сетови (25-15, 25-15, 25-17).

 • Џио Струмица гостува во Пробиштип, Вардар на мегдан со Јанта волеј

  Според прогнозите, три екипи би требало да ја играат главната улога во трката за врвот на табелата во најквалитетната македонска машка одбојкарска конкуренција, но со оглед на фактот што овој пат само четири ќе настапат во втората фаза-1, посебно значење ќе добијат натпреварите на преостанатите кандидати за влез во елитното друштво. Таков карактер има локалното дерби меѓу Лирија и Шкендија затоа уште отсега е јасно дека тоа може да биде директен дуел за влез во најдобриот лигашлки квартет. Лирија загуби на гостувањето кај Џио Струмица на почетокот на сезоната, а Шкендија оствари триумф над Дибра волеј, така што двата тима забележаа очекувани резултати.

 • Џио Струмица пресилен за Лирија, шампионот ја отвори сезоната со победа

  Одбојкарите на Џио Струмица со победа го стартуваа новото првенство. Во заостанатиот натпревар од првото коло, во дуел во спортската сала „Парк“, шампионот лесно ја надигра тетовска Лирија со 3-0 во сетови (25-19, 25-11, 25-13). Гостите беа рамноправни само во првиот сет, во кој освоија 19 поени.

 • Александар Боричиќ ќе го води ЦЕВ уште еден мандат

  Досегашниот претседател на Европската одбојкарска конфедерација, Александар Боричиќ, ја доби довербата да биде на чело на европската одбојка и во претстојните четири години. На 41-от Конгрес на ЦЕВ во Виена, 36 од вкупно 55 делегати гласаа за Боричиќ, а неговиот противкандидат, Естонецот Хано Певкур, имаше поддршка од 19 национални федерации.

 • Одбојкарките стартуваат во две групи, вардарки и струмичките екипи меѓу фаворитите

  Според системот за натпревари во Прва лига (жени), во есенската фаза од оваа сезона, секоја екипа од двете групи ќе одигра по шест натпревари, по што најдобрите три од двете конкуренции ќе ја формираат втората фаза-1. Во неа ќе има двокружен систем со по десет натпревари според принципот „секој со секого, дома и на гости“, а првите четири екипи ќе се изборат за место во полуфиналето. Екипите што ќе завршат од четвртата до седмата позиција во двете групи во есенскиот сегмент (вкупно 8), ќе учествуваат во втората фаза-2, во којашто ќе одиграат по 14 натпревари според двокружен систем. Најдборите две во тој сегмент ќе обезбедат сигурен настап во Првата лига и во наредната сезона, а другите ќе играат во Втората лига чиешто формирање е најавено за натпреварувачката 2021/22.

 • Вардар нема да се судри со Хаменлина, Финците не доаѓаат во Скопје!?

  Женскиот одбојкарски клуб Вардар ја врати женската одбојка на мапата на Европа и се пријави за настап во Челинџ купот, но може да го скокне првото коло, затоа што финска Хаменлина се уште нема утврдено дали ќе допатува во Скопје.

 • Усвоени статутот и завршната сметка на собранието на ОФМ

  Следејќи ги заклучоците од изборното собрание во Штип во јули, Одбојкарската федерација на Македонија денеска одржа седница на Собранието во Скопје, на којашто главни точки беа финансискиот извештај за 2019-та, како и новиот Статут на ОФМ. Во присуство на голем дел од клубовите, отсуствуваа само Наковски волеј и Дибра волеј, највисокото тело на Федерацијата со огромно мнозинство го изгласа финансискиот извештај за минатата година (два гласа против и еден воздржан), а откако дискутираше за предложениот Статут, го усвои највиоскиот правен акт со забелешка дека се уште е отворена опцијата да се менуваат одредени одредби во насока на функционалност во работата.

 • Деспотовски експресно го напушти Ираклис и се пресели во ПАОК

  Македонскиот одбојкарски репрезентативец Филип Деспотовски не е повеќе член на Ираклис, но ќе остане во Грција и понатаму.

 • Фаворитите победнички стартуваа во првото коло од одбојкарскиот шампионат на Македонија

  Викендов во Македонија стартуваше новиот одбојкарски шампионат, со трите средби од првото коло во машка конкуренција. Новата сезона ќе се игра во променет формат и две фази. Првата е со десет екипи кои ќе играат по еднаш меѓусебе, додека втората ќе биде четирикружен систем во кој ќе играат четирите најдобри екипи, додека останатите ќе играат по десет натпревари за конечен пласман.

 • Фаворитот Вардар со победа во Штип ја почна одбојкарската сезона

  Одбојкарите на Вардар убедливо ја стартуваа новата сезона, триумфирајќи со 0-3  (13-25, 19-25, 20-25) на гостувањето против Штип во рамките од стартното коло од Првата лига. „Црвено-црните“ влегоа во мечот како големи фаворити, целосно оправдувајќи ја оваа улога, со одлична игра во текот на трите сета стигнувајќи до првите бодови.

 • Вардар доби убавица од Казахстан: Скопје за мене е како друг свет!

  Ксенија Курјерова е најновото име во женскиот одбојкарски клуб Вардар. Одбојкарката која е родена во 1996 година и настапува на позицијата плејмејкер доаѓа од Иртиш Павлодар, а ги откри првите импресии за Скопје и за Македонија.

 • Почнува одбојкарскиот шампионат, ќе се игра по забрзан ритам во следните два месеци

  Во новата сезона во Првата машка одбојкарска лига ќе има десет екипи, една повеќе од лани, првиот натпреварувачки термин е наредната сабота, а во почетното коло нема дерби пресметки. Со интернет ждрепка денеска беше одреден календарот во најсилната македонска одбојкарска конкуренција, во којашто во првата фаза ќе има девет кола, секој викенд од 10 октомври до 5 декември.

 • Вардарки со пораз од шампионот се враќаат од Албанија

  Одбојкарките на Вардар претрпеа пораз на денешниот дуел со Партизани Тирана и загубија со 3-0 од актуелните шампионки на Албанија.

 • ЖОК Вардар со победа ја отвори мини-турнејата во Албанија

  Одбојкарскиот тим на ЖОК Вардар се наоѓа на мини-турнеја во Албанија каде ќе одигра неколку пријателски натпревари во пресрет на новата сезона. 

Pages