• ОК Вардар прифати нови термини на европските дуели со Камник

  Поради позитивни играчи и членови на стручниот штаб на Калцит Камник, ЦЕВ понуди, а Вардар прифати одложување на двомечот од шеснаестинафиналето на Челенџ купот и има нови термини.

 • Омонија беше преголем залак, убедлив пораз на Џио Струмица на Кипар

  Екипата на Џио Струмица убедливо загуби на првото соочување со Омонија (20-25, 19-25, 18-25) во рамки од 1/16-финалето на Челинџ Купот.

 • Универзитет Тетово го презеде врвот, значајни победи за Борец и УГД Штип

  Одбојкарската лига на Македонија овој викенд ни понуди три средби, до важни победи дојдоа екипите на Универзитет Тетово, ГОК Борец и УГД Штип.

 • Џио Струмица и Вардар пред првите европски предизвици

  По подолго време, сезонава две наши екипи ќе играат во европските одбојкарски купови. Од денес до среда Џио Струмица и Вардар ќе настапат во шеснаестинафиналето на Челенџ купот на ЦЕВ. Актуелниот освојувач на двојната круна кај нас ќе сервира против Омонија од Кипар, а скопскиот тим против словенечки Калцит Камник.

 • Наковски волеј загуби во Тетово, сигурни победи за Работнички и Виктори волеј

  Најдобрите екипи од минатата сезона победнички ја отворија тековната, Универзитет во Тетово славеше над Наковски волеј во соочувањето на непоразените екипи до меѓусебниот дуел во саботата, а очекуван триумф забележа и Виктори волеј и го задржа максималниот ефект на табелата. Тоа се карактеристиките на третото коло во Првата лига за жени. Во групата А, тимот на Вардар жени кој лани беше првопласиран во моментот на прекин поради здравствената криза, во оваа првенствена рунда настапи првпат сезонава и ја оправда фаворитската улога на гостувањето кај младиот состав на Јанта волеј Форца.

 • Одбојкарите ги чека „маратон“: Јануарски пресметки и битка за ЕП 2021

  Одбојкарската репрезентација на Македонија го доби распоредот на натпревари во квалификациите за Европското првенство кое ќе се игра во 2021 година. Поради ковид-19, ќе се играат два турнири, еден во Данска и еден во Македонија.

 • Одбојка

  Моќта на вардарки на дело, Јанта волеј имаше сили само за достоен отпор

  Спортот со најголем младински ентузијазам во Македонија го продолжува националниот шампионат. Овој викенд одбојкарките имаат полна програма од шест натпревари, а првиот беше скопско дерби. Фаворитот Вардар жени се соочи со младите сили на Јанта волеј, имаше проблеми само во вториот сет, но триумфираа и продолжуваат со максимален ефект. Натпреварот во салата „Независна Македонија“ во Кисела вода беше ревија на убави поени и млади одбојкарски надежи, нешто што го следи ова натпреварување преку цела сезона. 

 • Тресеше мрежи за европскиот првак Вардар, а сега е во нов спорт

  Многу имиња продефилираа низ европскиот првак Вардар. Некои си заминаа од Македонија, некои останаа да живеат тука, а еден од оние кои повторно е во Скопје и покрај крајот на кариерата е Сергеј Горбок.

 • Вардарки пресилни за младиот тим на Јанта волеј

  Третото коло од шампионатот на Македонија во одбојка за жени започна со предвидлива и очекувана победа на Вардар жени на теренот на Јанта волеј со 0-3. Скопското дерби беше соочување на младата екипата на Јанта волеј и еден од фаворитите за титулата, видно засилениот Вардар жени.

 • Битолчанки позираа со новиот дрес, ќе го „сефтосаат“ на дербито со Струмица жени

  Од година во години, битолски Пелистер волеј зазема сè поголема улога во македонската женска одбојка, а нивната одлична работа често пати е „наградувана“ од домашните компании кои даваат голема поддршка на овој проект.

 • Вардар не патува кај Камник, чека нови датуми за двомечот во ЦЕВ Купот

  Одбојкарскиот клуб Вардар нема да патува во Словенија на двомеч со екипата на Калцит Камник, затоа што се појавија позитивни случаи на ковид-19 во таборот на ривалот во рамки на ЦЕВ Купот.

 • Одбојкарките со комплетна програма викендов, дербито в понеделник во Битола

  Откако минатите две кола имаше одложени натпревари од објективни причини, Првата женска македонска одбојкарска лига од викендов ќе ја добие својата вообичаена физиономија, со шест натпревари во коишто ќе учествуваат и двете најдобри екипи од претходната сезона. Пресметката на Универзитет во Тетово и на Наковски волеј најдиректно ќе решава за врвот на табелата во групата А. Струмичкиот состав не загуби сет против Македонија Макс и против Јанта волеј Форца, а според досегашните меѓусебни дуели, би требало да ја има фаворитската улога пред гостувањето во Тетово. Универзитет досега одигра еден меч, забележа победа над Јанта волеј Форца, па доколку успее да го изненади ривалот, тогаш ќе може да се надева дека ќе го преземе лидерското место со оглед дека преостанатиот тим со максимален ефект – Фит фан волеј, ќе одомра во ова коло.

 • Одбојкарски викенд без Вардар и Џио Струмица, тетовчани можат да побегнат на врвот

  Ако се имаат предвид досегашните резултати, Весна Пробиштип и ГОК Борец ќе го одиграат натпреварот со најголема можност за влијание на табелата во Првата македонска машка одбојкарска лига. Велешани досега забележаа две победи, а покрај очекуваната со Дибра волеј, особено важен беше триумфот над Лирија во минатото коло, по којшто ГОК Борец се наметна дури и во трката за четвртото место. За да се случи тоа, потребен е успешен настап кај Весна Пробиштип, а во спротивно, зелено-црните ќе слават вторпат сезонава и ќе се изедначат со утрешниот ривал. Пробиштипјани ја искористија својата сала против Јанта волеј, но потоа загубија два меча, меѓу нив и тој со Шкендија, така што по оваа рунда не можат да сметаат на влез во правата четворка. Тоа не може да го стори ниту ГОК Борец, но неговата можност за изненадување во понатамошниот тек од сезоната е за нијанса поголема затоа што досега не играше со Шкендија, која им прави друштво на трите фавризирани екипи за пласман во елитниот натпреварувачки сегмент напролет.

 • ОК Вардар ќе ги игра двата меча кај Камник во Челинџ купот

  Македонскиот одбојкарски тим Вардар одреди да биде гостин на двата натпревари во рамки на Челинџ купот на ЦЕВ, натпреварување во кое ќе игра втора година по ред.

 • Одбојка

  Вардар немаше сили, Универзитет Тетово го доби дербито во Скопје

  Одбојкарскиот тим на Вардар убедливо загуби во домашниот дуел од третото коло во македонската Прва лига, откако Универзитет Тетово не им остави простор и со 0-3 ги освои бодовите. Средбата во СЦ „Кале“ мина целосно во знакот на гостите, кои прикажаа сила и со 25-19, 25-22 и 25-21 не му дозволија на „црвено-црниот“ состав да освои ниту еден сет. Со овој триумф, Универзитет се израмни со Џио Струмица и Шкендија на врвот со по три победи во исто толку кола.

 • Универзитет Тетово без загубен сет слави во дербито против Вардар

  Универзитет од Тетово ја продолжи добрата серија на стартот од одбојкарската сезона во Македонија и се радуваше на тешкото гостување во Скопје кај Вардар со 0-3. Тетовчани со 25-19, 25-22 и 25-21 ги добија трите сета и не му дозволија на ривалот да се надева на триумф.

 • Победи за Фит фан волеј, Пелистер и Наковски волеј во женскиот шампионат

  Три гостински и една домашна победа, сите со идентичен резултат 3-0, стопроцентен ефкет на Наковски волеј и на Пелистер волеј за водечки места во двете групи и премиерна победа за Фит фан волеј во дебитантската сезона во најквалитетната македонска женска одбојкарска лига. Тоа е содржината на некомплетното второ коло во коешто немаше неизвесен натпревар иако во Кичево Ускана и Виктори волеј играа два сета на разлика. Во првиот и во третиот сет гостинките од Струмица беа поконцентрирани, а во вториот доминантни, па го прославија првиот сезонски триумф. Во другиот меч од групата Б, Пелистер волеј го издржа првиот сет на гостувањето кај Бами Кор, а потоа лесно ја забележа втората победа со што има солидна предност пред конкурентите за пласман на првите три позиции коишто обезбедуваат настап во елитната фаза напролет. Струмица жени и Јанта волеј Кисела вода ќе играат во друг термин, а слободна беше екипата на Работнички Скопје.

 • Прво дерби на непоразените сезонава: Универзитет во Тетово гостува во Скопје

  Македонските одбојкари се подготвуваат за содржајното трето коло во Првата лига, во коешто покрај првото големо дерби сезонава, ќе има уште три натпревари со директно влијание на врвот на табелата во најквалитетната конкуренција. Џио Струмица е апсолутен фаворит во утрешното соочување со Јанта волеј, а доколку ја потврди улогата, тогаш ќе има голема можност да остане водечка екипа затоа што конкурентите ќе имаат потешка задача, па тешко е да се верува дека можат да остварат резултат со којшто ќе го надминат поен, или, пак, сет-количникот на последниот освојувач на двојната круна кај нас. Пред меѓусебната пресметка во „Кале“ в понеделник, Вардар и Универзитет во Тетово имаат максимален ефект, исто како и Џио Струмица, но со оглед дека во дербито е тешко некој да оствари целосна доминација, реално е да се очекува дека ривалите, барем засега, ќе загубат чекор во трката за водечкото место.

 • Први сериозни испити за струмичките екипи и за Пелистер волеј

  Наковски волеј и Пелистер волеј ќе играат за максимален ефект, а шест екипи се надеваат на првата сеонска победа во нашата најсилна женска одбојкарска конкуренција. Откако ја доби локалната пресметка со Македонија Макс, тимот на Наковски волеј ќе го пречека составот на Јанта волеј Форца со амбиција да остане на водечкото место во групата А. Противникот, пак, ќе се обиде да се рехабилитира за почетниот пораз на свој терен од составот на Универзитет во Тетово жени, којшто е слободен во оваа првенствена рунда. Во Штип, во нивната премиера во новата сезона, УГД Студент жени ќе го пречека дебитантот во лигата, Фит-фан волеј, а Вардар жени и Македонија Макс ќе играат во некој друг термин.

 • Вардар службено оди понатаму во Челинџ купот, го чека словачка Нитра

  Женскиот одбојкарски клуб Вардар без борба патува во наредната фаза на Челинџ купот, откако противникот реши да се повлече и да не допатува во Македонија поради кризата со коронавирусот.

Pages