• Универзитет во Тетово парираше еден сет, осма Куп-титула за Џио Струмица

  Екипата на Џио Струмица ја одбрани титулата во Купот на Македонија со денешната победа над Универзитет од Тетово во големото финале (18-25, 25-21, 25-20, 25-16).

 • Јанта Волеј го совлада Вардар и го грабна првиот трофеј во Купот

  Екипата на Јанта Волеј ја оправда фаворитската улога, па во финалето славеше над Вардар со 3-1 во сетови (25-18, 25-23, 20-25, 26-24) и го освои првиот трофеј во Купот на Македонија.

 • Јанта Волеј и Вардар ќе играат во женското одбојкарско Куп-финале

  Екипите на Вардар жени 2019 и на Јанта волеј Кисела вода ќе играат во финалето на 28.македонски одбојкарски куп во женска конкуренција. Вардарки го добија третиот меѓусебен и најважен дуел сезонава против Работнички Скопје со 3-0 (30-28, 25-21 и 26-24), на тој начин го детронизираа освојувачот на престижниот пехар од 2019 и се изборија за можноста да го заработат првиот трофеј во клупската историја.

 • Џио Струмица без загубен сет го исфрли Вардар и ќе игра Куп-финале

  Џио Струмица убедливо го реши Вардар (3-0) и се пласира во финалето на одбојкарскиот Куп на Македонија. Скопјани немаа сили за никакво изненадување, па струмичката екипа лесно се справи со ривалот и победи без загубен сет. 

 • Универзитет Тетово прв финалист во одбојкарскиот Куп на Македонија

  Екипата на Универзитет Тетово во целост ја оправда фаворитската улога и со победа над Шкендија (3-0 во сетови, 25-14, 25-12, 25-21) се пласира во финалето на одбојкарскиот Куп на Македонија.

 • Џио Струмица против Борец, Тетово со Вардар во полуфиналето во одбојкарскиот шампионат

  Натпреварите од деветтото коло во Втората фаза-1 во македонскиот одбојкарски шампионат донесоа очекувани резултати. Џио Струмица славеше на гостувањето кај Вардар со 3-0 и математички го обезбеди првото место пред почетокот на разигрувањето иако во овој сегмент треба да биде одигран уште еден круг, односно секоја екипа ќе истрча на терен уште трипати. 

 • Осум желби, два пехара: Џио Струмица и Јанта Волеј главни Куп фаворити

  Од петок до недела во салата „Парк“ во Струмица ќе биде одржан завршниот турнир во македонскиот одбојкарски Куп. Најдобрите четири екипи во машка и во женска конкуренција ќе се надигруваат за престижниот пехар пред камерите на Македонската радиотелевизија, а денешната ждрепка одреди полуфинале кај одбојкарите во коешто пресметка на фаворитите за трофејот е можна само во финалниот натпревар.

 • Јанта Волеј преку Работнички се искачи на врвот во женската одбојка

  Екипата на Јанта волеј Кисела вода триумфираше над Работнички Скопје во дербито на 9. коло од Втората фаза во најсилната македонска одбојкарска конкуренција, со што го презеде водечкото место на табелата. Гостинскиот состав беше поконцентриран и ги доби првите два сета на разлика, а откако противничките намалија во третиот, успеа соодветно да одговори и да го затвори натпреварот по четири одиграни сета (23-25, 25-27, 25-20, 15-25).

 • Сензација во одбојкарскиот шампионат: Џио Струмица загуби на домашен терен!

  Откако ги загуби претходните три меѓусебни натпревари, Универзитет во Тетово конечно успеа да го совлада составот на Џио Струмица. Во саботното дерби во салата „Парк“, тетовци му го нанесоа првиот пораз сезонава на последниот освојувач на двојната круна кај нас, а со тоа можеби ја кренаа самодовербата пред претстојните завршни средби за пехарот во купот. Водечката екипа успеа да направи пресврт и да поведе со 2-1, но гостинските одбојкари ја задржаа смиреноста и ја запишаа 13-тата победа во 17-от сезонски настап. Сепак, овој резултат нема некое посебно влијание на табелата затоа што Џио Струмица е безбедна на врвот со биланс 16-1, односно со три триумфи предност пред Универзитет во Тетово, којшто уште отсега го обезбеди второто место пред разигрувањето.

 • Тетовчани сонуваат изненадување на теренот на неприкосновениот лидер Џио Струмица

  Осмото коло во Втората фаза во најквалитетната македонска одбојкарска лига ќе биде последна проверка за екипите пред завршниот турнир од купот. Во првенството работите се главно познати, па единствените отворени прашања се во насока на тоа кој ќе биде второпласиран во двата натпреварувачки сегмента. Во посилниот од којшто ќе произлезат двојките во полуфиналето од разигрувањето, Џио Струмица ќе го пречека Универзитет во Тетово во пресметката на двата најуспешни состава досега. Освојуваччот на двојната круна од 2019 има максимални 16 победи, четири повеќе од тетовци против коишто славеше на трите дуели сезонава. Оттука, дури и со евентуален успех на гостинскиот тим во салата „Парк“, макар што има уште четири кола до крајот на лигашкиот дел, се чини дека Џио Струмица е безбедна на првото место. Според сите параметри, тоа треба да важи и за Универзитет во Тетово на второто со оглед на квалитетот пролетва и на предноста од два триумфа во однос на Вардар кој утре ќе гостува кај ГОК Борец. Црвено-црните се фаворити и доколку им одговара резултатот од Струмица, тогаш можат да му се доближат на Универзитет на една победа, а со тоа да ја продолжат надежта за подобра почетна позиција во разигрувањето. Во оваа натпреварувачка сезона тоа значи трет меч на домашен терен во серијата до две победи во полуфиналето. Иако теоретски се уште се можни промени, со голема сигурност полуфиналните двојки ќе бидат Џио Струмица – ГОК Борец и Универзитет во Тетово – Вардар.

 • Водечките четири екипи играат меѓусебе во деветтото коло од женската мак-одбојка

  Деветтото коло од Втората фаза-1 во одбојкарската лига кај дамите ги содржи пресметките на најдобрите четири екипи сезонава коишто ќе бидат актери на полуфиналето во првенството, исто како и на завршниот куп-турнир закажан за наредниот викенд. Вардар жени 2019 и Јанта волеј Кисела вода имаат биланс 12-1, а Струмица жени и Работнички Скопје 10-4, но на две две рунди до крајот на овој лигашки сегмент се уште се можни промени на табелата, а со тоа и во одредувањето на двојките за елиминацискиот дел.

 • Репрезентативецот Владо Милев нов претседател на Џио Струмица

  Редовното собрание на Здружението граѓани „ОК Џио Струмица“ одлучи да направи промени во раководството.

 • Втор пораз на вардарки, Работнички останува во трка за подобра позиција

  Работнички Скопје го доби дербито со Вардар жени во осмото коло од Втората фаза во најсилната македонска одбојкарска конкуренција. Освојувачот на двојната круна од 2019 се радуваше со 3-0 (25-16, 25-22 и 30-28) на гостински терен, ја забележа десеттата победа сезонава, но поради полош сет-количник од Струмица жени, остана на четвртото место на табелата.

 • Вардар загуби во Тетово, но освои сет и еден бод

  Сите екипи ги задржаа позициите на табелата по седмото коло од Втората фаза во најсилната македонска машка одбојкарска конкуренција. Џио Струмица очекувано убедливо го совлада ГОК Борец и го задржа максималниот биланс – 16 победи на исто толку натпревари, а велешани го претрпеа седмиот пораз во овој сегмент, вкупно осми едноподруго. Иако потешко од очекувањата, Универзитет во Тетово се радуваше против Вардар со 3-1 и направи предност од две победи во однос на саботниот ривал. Црвено-црните ги загубија сите дерби пресметки во пролетниот дел од сезоната, така што тешко е да се верува дека ќе можат да го нападнат второто место на тетовци, кои теоретски се уште се во трка за водечкото место во пресрет на разигрувањето. Сепак, веќе е јасно дека полуфиналните двојки ќе бидат идентични со оние од ова коло во Втората фаза-1, односно дека Џио Струмица ќе се соочи со ГОК Борец, а Универзитет во Тетово со Вардар. Целосна потврда за ваквата претпоставка може да има веќе наредното коло доколку освојувачот на двојната круна од 2019 го совлада Универзитет на свој терен.

 • Лесни гостински победи за Јанта волеј и Струмица Жени

  Дербито на Првата женска одбојкарска лига е меѓу Вардар жени 2019 и Работнички Скопје не може да донесе промена на табелата, но секако ќе има влијание на калкулациите во пресрет на завршните две кола од Втората фаза-1, а со тоа и на формирање на полуфиналните двојки. Црвено-црните на теренот ќе истрчаат со само еден пораз на досегашните 13 натпревари, а со тој биланс се водечки во најквалитетната македонска одбојкарска конкуренција. Работнички Скопје не е на нивото од 2019 кога ја освои двојната круна, па претрпе пораз на четири средби вклучувајќи ја и првата меѓусебна со вардарки. Оттука, доколку сакаат да напредуваат од четвртото место, а со тоа да го избегнат денешниот ривал во првиот круг од елиминациите, одбојкарките на Работнички Скопје треба да победат денеска и да се радуваат десеттипат сезонава. Без оглед на резултатот, Вардар ќе остане прв по осмото коло, но со триумф значително ќе се доближи до потврда на најдобрата почетна позиција пред разигрувањето.

 • Ѓорѓиев и Завјерче по голема борба и пет сета поразени на Ф4 во Купот

  Македонскиот репрезентативец Ѓорѓи Ѓорѓиев и неговиот Завјерче не успеаја да направат подвиг во Купот на Полска и на Ф4-турнирот во Краков доживеаја елиминација.

 • Скопското дерби најважен натпревар од осмото коло кај одбојкарките

  Откако најдобрата четворка во македонскиот женски одбојкарски шампионат го реши прашањето за влез во полуфиналето од разигрувањето, преостанатите натпревари од Втората фаза-1 единствено може да влијаат на формирањето на двојките за нокаут-сегментот. Со убедливиот триумф во меѓусебниот дуел, екипата на Вардар жени 2019 направи голема предност во однос на второпласираниот состав на Јанта волеј Кисела вода, па со уште еден успех, овој пат против Работнички Скопје, со едната нога веќе ќе ја потврди првата позиција. Доколку не успее против последниот освојувач на двојната круна кај нас во понеделничкиот натпревар, тогаш Јанта волеј Кисела вода ќе има можност да се израмни според бројот на победи со вардарки, но не и да го преземе врвот по осмото коло во Втората фаза-1. Црвено-црните направија и бодовна разлика, така што и од тој аспект можат да бидат растоварени пред пресметката со Работнички Скопје, кој поради полош сет-количник е зад третопласираната Струмица жени. Оттука, можни се уште многу комбинации во преостанатите средби од лигашкиот дел од првенството. Во локалниот дуел, Наковски волеј ќе ја пречека Струмица жени, а резултатот од овој натпревар, исто така, ќе има влијание на конечниот пласман пред почетокот на елиминациите. Наковски ги загуби шансите за учество во полуфиналето, а тоа важи и за Универзитет во Тетово, кој во соочувањето со Јанта волеј Кисела вода ќе влезе со максимален број порази (7) во ова натпреварувачко друштво.

 • Одбојкарките до 16 години со пораз од Романија го завршија турнирот во Србија

  Македонската репрезентација за одбојкарки до 16 години загуби од Романија со 0-3 (11-25, 9-25, 12-25) во последниот, четврти, настап во квалификаците за Европското првенство.

 • Ѓорѓиев: Сон ми беше да дојдам дотука, силно ја посакувам титулата

  Македонскиот одбојкарски репрезентативец Ѓорѓи Ѓорѓиев и неговиот тим Завјерче овој викенд ќе имаат голем предизвик, со настап на завршниот Ф4-турнир во одбојкарскиот Куп на Полска кој се одржува во Краков.

 • Илиев блескаше и како МВП со 16 поени го водеше Осијек до Куп-титула

  Македонскиот одбојкар Стојан Илиев имаше блескав настап за хрватски Осијек и го однесе неговиот тим до титула во Купот на Хрватска.

Pages