Струмица, Шкендија и Лирија прелесно до нови првенствени бодови

Лирија се врати меѓу четирите водечки во најдобрата машка одбојкарска конкуренција, исто како Штип УГД, но на првото место во делот за пласман во втората половина од конечното рангирање.

Победи овој викенд запишаа и лидерите Шкендија и Струмица Никоб.   

Прва лига (мажи)
Втора фаза-1, (Трето коло):

Шкендија - Работнички 71&22 3-0 (25-23, 25-7, 25-15)
ГОК Борец – Струмица Никоб 0-3 (13-25, 24-26, 20-25)
Лирија – Весна Пробиштип 3-0 (25-10, 25-19, 25-20) 

Струмичани и тетовчани остануваа лидери со биланс од дванаесет победи и само еден пораз.