Словенија по голема борба во пет сета ја совлада Франција за бронза на ЕП

Одбојкарската репрезентација на Словенија го освои бронзениот медал на Европското првенство. Во мечот за третото место Словенците по пет сета ја совладаа Франција. Резултатот во сетови беше 25-22, 25-16, 21-25, 18-25, 15-11.

Словенија поведе со 1-0 по голема борба во првиот сет, но практично цело време имаше предност. Во вториот сет Словенците беа уште поубедливи и се чинеше дека нема да имаат никакви проблеми да го приведат мечот до крај во три сета.

Но, Французите не мислеа така. Третиот сет подобро го отворија и намалија на 1-2, додека во четвртиот доминираа и обебзедија решавачки сет. Сепак, Словенците брилијантно влегоа во клучниот период, во ниту еден момент не им ја отстапија предноста на ривалот и го грабнаа бронзениот медал.

Рок Можич беше најдобар стрелец кај Словенија со 26 поени, а него го следеа Тине Урнаут со 19 и Клемен Чебуљ со 15 освоени поени. Во француската репрезентација најдобар беше Ервин Нгапет со 18 поени, а два помалку постигна Кевин Тили.