Шкендија мина триумфално низ Струмица и ѝ нанесе пораз по три години

Одбојкарите на Струмица Никоб загубија во домашното првенство во Македонија, првпат по пауза од три години. Струмичани на свој терен капитулираа против екипата на Шкендија која славеше со 2-3. 

Домаќинот успеа да поведе откако со 25-18 го доби сетот, меѓутоа следеше пресврт. Шкендија со 25-17 и 25-21 дојде до 2-1, по што Струмица успеа да израмни на 2-2 со 25-19. Сепак, во одлучувачкиот сет тетовчани беа подобри со 15-13. 

Најуспешната македонска екипа во последната деценија ја заврши победничката серија во второто коло на главната фаза во првенството. Сега, на осум кола до крајот на лигашкиот дел и Струмица и Шкендија имаат скор од 11-1. Се очекува одлучувачки за првото место пред плеј-офот да биде дуелот во Тетово.

Прва лига (мажи)
Втора фаза-1, (Второ коло)

Работнички 71&22 - Лирија 3-1 (25-16, 21-25, 25-17, 25-13)
Весна Пробиштип – ГОК Борец 0-3 (17-25, 13-25, 9-25)
Струмица Никоб - Шкендија 2-3 (25-18, 17-25, 21-25, 25-19, 13-15)