РОСТЕРИ НА ЕП: Македонија во полна сила, Русија моќна, Турција „домашна“...

Одбојкарската репрезентација на Македонија ги одбројува часовите до официјалното деби на Европските првенства (ЕП) и првиот натпревар со селекцијата на Финска. Селекторот Матијашевиќ располага со полн состав, а како изгледаат другите противници?

Русија е главен фаворит, според успесите и квалитетот изгледа моќно, а потоа следи Словенија која е во голем одбојкарски подем и ќе даде се од себе да се покаже во најдобро светло пред домашната публика во групата „Ц“.

Турција игра на „домашна сила“, без ниеден интернационалец, а речиси идентична е и ситуацијата со Финска, која има интернационалци кои се бројат на една рака. Тука некаде е и Белорусија.

  • Во продолжение, погледнете ги сите состави на ривалите на Македонија на ЕП 2019: